Kategorie:

Własny budżet: Korzyści własnego budżetowania

Korzyści płynące z budżetowania wykraczają daleko poza dawanie Ci więcej pieniędzy. Odkryjesz życie pełne wolności i mniej niepokoju.

Ciągle słyszysz o tym, jak gospodarować swoimi pieniędzmi. Wygląda na to, że to musi być coś do zrobienia, prawda? Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego budżetowanie jest tak ważne? Okazuje się, że jest to dobre nie tylko dla twojego zdrowia finansowego, ale także dla twojego zdrowia psychicznego.

Czytaj dalej i poznaj niektóre z 12 najbardziej zaskakujących korzyści płynących z budżetowania swoich pieniędzy.

Zaskakujące korzyści z budżetowania

Wydaje się, że to jedna z pierwszych rzeczy, które wszyscy mówią o byciu dorosłym – naucz się zarządzać swoimi pieniędzmi. Ustal budżet. Osiągnij swoje cele finansowe.

To wszystko są niesamowite rzeczy, ale jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego powinieneś robić budżet, mamy 12 powodów. Niektóre z nich są zaskakujące – a inne być może już znasz.

Podsumowując, właściwe zarządzanie pieniędzmi to bardzo dobra rzecz – dla Twojego życia i zdrowia psychicznego.

1. Zwiększa komunikację w rodzinach

Niezależnie od tego, czy masz współmałżonka, czy samotnie wychowujesz, tworzenie budżetu zapewnia bezpieczny i zdrowy sposób komunikowania się na temat pieniędzy.

Prosta czynność przejrzenia wydatków i odkrycia, gdzie wydajesz pieniądze, jest najlepszym punktem wyjścia. Masz tylko ustaloną kwotę, którą możesz zarobić co miesiąc.

Kiedy tworzysz budżet razem jako zespół, pomaga to wszystkim zrozumieć granice. Zamiast jednej osoby, która przez cały czas będzie się nękać, wspólnie stwórzcie budżet. Każdy powinien mieć wpływ na to, gdzie trafiają pieniądze i ile należy wydać w każdej kategorii.

Prostym sposobem na to jest ustawienie cotygodniowych spotkań budżetowych. To świetny czas, aby ustawić lub przejrzeć budżet, napisać plan posiłków i przejść na tę samą stronę z tygodniowym harmonogramem i zajęciami.

2. Pomaga zaoszczędzić na nieoczekiwane wydatki

Budżetowanie pomaga również zaoszczędzić na rzeczy, których nie można przewidzieć, na przykład jeleń wyskakujący przed samochodem lub przeciekający podgrzewacz wody.

Częścią tworzenia budżetu jest odkładanie pieniędzy w funduszu awaryjnym, dzięki czemu unikniesz tych nieoczekiwanych rzeczy, które pogrążą Cię w finansowej katastrofie.

Bardzo ważne jest utworzenie funduszu ratunkowego . Następnie, gdy będziesz musiał użyć z niego pieniędzy, zbuduj go. Najlepszym sposobem na jego stworzenie jest sporządzenie budżetu.

3. Tworzy większe bezpieczeństwo emocjonalne

Kiedy wiesz, na co idą twoje pieniądze i jak planować z wyprzedzeniem na wypadek sytuacji awaryjnych, poczujesz się bezpieczniej i będziesz mieć kontrolę. Zamiast zawsze być ofiarą i nie wiedzieć, dokąd trafiają twoje pieniądze, będziesz tym, który je kontroluje.

Niepewność finansowa jest jedną z głównych przyczyn niepokoju . Stres może również powodować różnego rodzaju skutki zdrowotne.

Częścią ustalania budżetu jest rozwiązywanie problemów. Spójrz na miejsca, które możesz ograniczyć i znajdź sposoby na spłatę długów, aby zatrzymać więcej pieniędzy. Kiedy zrobisz to wszystko, poczujesz się szczęśliwszy i mniej zestresowany.

4. Istnieją korzyści z planowania długoterminowego

Jakie są Twoje długoterminowe cele finansowe? Podczas tworzenia budżetu będziesz mógł zobaczyć, jak osiągnąć te cele. Wszystko zaczyna się od prostego budżetu. W rzeczywistości, gdy kontrolujesz swoje wydatki i ustalasz dobry budżet, będziesz w stanie wyznaczyć mapę drogową, która poprowadzi Cię do Twoich celów.

Dobre decyzje, które podejmujesz dzisiaj – jak utworzenie funduszu ratunkowego i spłata zadłużenia – zwrócą się na dłuższą metę. Wkrótce będziesz mógł przejść od oszczędzania pieniędzy do ich inwestowania.

5. Daje Ci kontrolę nad swoimi pieniędzmi

Jeśli kiedykolwiek spojrzałeś na swoje konto bankowe i nie miałeś pojęcia, dokąd trafiły twoje pieniądze, potrzebujesz budżetu. Budżet usuwa wszystkie niespodziewane przerosty z równania.

Zamiast być nieświadomym, stajesz się szefem, który ma całkowitą kontrolę nad tym, ile wydajesz i ile oszczędzasz.

Nie oznacza to, że nie nastąpią nieoczekiwane wydatki. Oznacza to, że kiedy się pojawią, będziesz gotowy. Będziesz wiedział, jak zareagować, bo wiesz, ile masz pieniędzy i jak za nie zapłacić. Ostatecznie poczujesz większą kontrolę nad swoimi pieniędzmi niż kiedykolwiek wcześniej.

6. Umożliwia nauczenie dzieci finansów

Kiedy ustalasz i trzymasz się dobrze zarządzanego budżetu, daje to podstawę, której potrzebujesz, aby nauczyć dzieci, jak obchodzić się z pieniędzmi. Zamiast uczyć swoje dzieci, aby „robiły to, co mówię, a nie tak, jak ja”, będziesz mógł pokazać im swój budżet i nauczyć je lekcji, których się z tego nauczyłeś.

Nie jest tajemnicą, że dzieci uczą się na przykładach, jakie dają ich rodzice. Pokaż im, jak wygląda bezpieczeństwo finansowe.

Jest to korzyść dla rodziców, o której większość ludzi nie mówi, ale to prawda!

7. Pozwala pozbyć się długów

Kiedy ustalisz i trzymasz się swojego budżetu, będziesz mógł szybciej spłacać dług.

Istnieje wiele sposobów na spłatę długu – na przykład śnieżna kula zadłużenia. Dzięki tej metodzie najpierw zaczynasz spłacać swój najmniejszy dług. Następnie odkładasz tę kwotę na kolejny największy dług.

Rób to, dopóki nie będziesz całkowicie wolny od długów.

Bez względu na to, w jaki sposób zdecydujesz się spłacić dług, sposób, w jaki to zrobisz, polega na planowaniu z wyprzedzeniem. Potrzebujesz budżetu, który przeznaczy określoną kwotę na spłatę zadłużenia.

W przeciwnym razie wydasz pieniądze na cokolwiek innego oprócz długu.

8. Zapobiega nadmiernym wydatkom

Kolejną korzyścią płynącą z ustalenia dobrego budżetu jest to, że zapobiega on nadmiernym wydatkom (i komukolwiek innemu w rodzinie).

Zbyt łatwo jest sprawdzić stan konta bankowego i zobaczyć, że masz pieniądze, więc wydajesz je – zapominając, że masz duży rachunek, którego termin płatności przypada za kilka dni.

Zamiast wpadać w pułapkę wydawania, a potem braku pieniędzy, zaplanuj w swoim budżecie określoną kwotę „wydawania pieniędzy” każdego miesiąca. Kiedy wiesz, ile możesz wydać, więcej pieniędzy zatrzymasz w banku.

Jednym z moich ulubionych sposobów zapobiegania nadmiernym wydatkom jest system kopert gotówkowych . Bierze ideę budżetu i sprawia, że ​​jest wizualny. Kiedy widzisz, że masz 20 złotych do wydania, nie wydasz 30 złotych.

To takie proste!

9. Ustala Twoje priorytety

Kolejną zaletą budżetowania jest to, że pomaga w ustalaniu priorytetów finansowych. Kiedy usiądziesz i zaplanujesz, ile wydasz na jedzenie w ciągu miesiąca, będziesz wiedział, czy bardziej cenisz sobie jedzenie poza domem niż gotowanie w domu.

Budżet pomoże ci żyć oszczędnie i nie przekroczyć środków.

Zanim utworzysz budżet, zastanów się nad swoimi głębszymi priorytetami.

  • Czy podróże są dla Ciebie naprawdę ważne?
  • A co z życiem bez długów?
  • Co jeszcze jest dla Ciebie tak ważne, że wpłynie to na sposób wydawania pieniędzy?

Odpowiedz na wszystkie te pytania, a następnie zaplanuj swoje finanse. Wiedząc, dlaczego to robisz, będziesz również zmotywowany i skupiony.

10. Rozjaśnia Twoją postać

Czy wydajesz, czy oszczędzasz? Czy wolisz żyć według ścisłego planu, czy uważasz, że jest to zbyt restrykcyjne?

Prosta czynność ustalenia budżetu wyjdzie na jaw Twojej postaci i pomoże Tobie (i Twojemu partnerowi) dowiedzieć się więcej o tym, na czym naprawdę Ci zależy.

Budżet nigdy nie powinien być czymś, co robisz z urazą. To powinien być czas, na który czekasz. Kiedy ustalasz budżet, jeśli z jakiegoś powodu czujesz się zestresowany, najpierw zajmij się tym. Jeśli czujesz, że twoje wartości nie są rozumiane, powiedz o tym.

Mówienie o pieniądzach nie powinno prowadzić do kłótni ani załamania emocjonalnego, ale może to być bardzo trudne. Czasami te trudne rozmowy muszą wyjść na jaw.

Dlatego ustalenie budżetu może być naprawdę pouczające. Pomoże Ci dowiedzieć się więcej o sobie i o tym, co cenisz.

11. Rozwiązuje stres finansowy

Chociaż rozmowa o pieniądzach może wywołać u niektórych niepokój lub zmartwienie, jeśli ustalisz silny budżet i zaplanujesz, jak będziesz żyć w ramach dostępnych środków, może to w rzeczywistości zmniejszyć stres.

Jedną z głównych przyczyn stresu finansowego jest pasywne uczucie, że przytrafia się tobie i nie wiesz, co z tym zrobić.

Ustalenie budżetu oddaje kontrolę w Twoje ręce. Będziesz wiedział, które wydatki najbardziej pochłaniają Twoje dochody i przygotujesz plan ich minimalizacji.

Wiedza to naprawdę potęga – zwłaszcza jeśli chodzi o Twoje pieniądze.

12. Utrzymuje porządek

Kiedy zorganizujesz swoje finanse, z większym prawdopodobieństwem zorganizujesz również inne obszary swojego życia.

Zamiast zawsze zalegać z rachunkami, budżet zapewni Ci porządek i kontrolę. Będziesz wiedział, ile zapłacić i ile pieniędzy zostało po zapłaceniu.

Wspaniałą rzeczą w budżecie jest to, że ułatwia uporządkowanie kalendarza i innych części twojego życia. Kiedy wiesz, ile pieniędzy możesz wydać na artykuły spożywcze, z większym prawdopodobieństwem zorganizujesz swoje menu i będziesz mądrzejszy podczas zakupów.

To wszystko działa razem.

Korzyści z budżetowania: końcowe myśli

Jest tak wiele korzyści, jeśli chodzi o budżetowanie. Niektóre z nich mają charakter finansowy – jak spłata zadłużenia, podczas gdy inne korzyści są bardziej emocjonalne. Będziesz mieć większą kontrolę i mniej się zestresujesz.

Wszystkie te korzyści składają się na jedno – odpowiedni budżet się opłaci!