Kategorie:

Kiedy dziecko raczkuje: dowiedz się kiedy Twoje dziecko prawdopodobnie zacznie raczkować i jak je do tego zachęcić

Idź kochanie, idź! Czołganie się jest etapem pośrednim między siedzeniem a chodzeniem, a dziecko ma tyle unikalnych sposobów na naukę raczkowania, ile jest, no cóż, wyjątkowych dzieci. Twój może zacząć od jednego stylu, a następnie przejść do innego lub pozostać przy swoim ulubionym, dopóki nie zrezygnuje z raczkowania na dobre. Wiele sposobów, w jakie dzieci raczkuje, jest normalne (i prawdopodobnie też urocze!).

Kiedy dzieci się czołgają?

Niemowlęta zwykle zaczynają raczkować wokół znacznika 9 miesiąca lub później, ale niektóre zaczynają się już w wieku 6 lub 7 miesięcy, podczas gdy inne nie spieszą się, kładąc cztery na podłodze. A niektóre dzieci całkowicie omijają raczkowanie — przechodzą od siadania do stania i chodzenia.

Jakie są rodzaje ?

Istnieje wiele sposobów, w jakie dzieci zaczynają raczkować, w tym:

 • Twoje maleństwo może zacząć raczkować, pełzając – trzymając brzuch i nogi na podłodze i podciągając się wraz z ramionami.
 • Ucząc się raczkowania, Twoje dziecko może wypróbować dolną klapkę: przesuwając dobrze wyściełaną pupę po podłodze, używa nóg, aby podciągnąć się do przodu.
 • Z brzucha dziecko podnosi się na rękach i kolanach i porusza się, naprzemiennie przesuwając przeciwną nogę i ramię do przodu.
 • Twoje dziecko może kołysać się w przód iw tył, dopóki nie opanuje ruchu do przodu.
 • Dziecko porusza się dwiema rękami i jednym kolanem wykonując pracę, podczas gdy druga noga ułatwia pracę.
 • Z jej najlepszej pozycji jogi dla psa skierowanej w dół, z prostymi nogami i tyłkiem uniesionym wysoko w powietrze, dziecko kołysze się na rękach i stopach.
 • Mówiąc o ruchach jogi, w tym pełzaniu dziecko przybiera pozycję mostka na rękach i kolanach i porusza się, pchając się do przodu.
 • Dziecko używa ramion, aby odepchnąć się do tyłu lub na boki zamiast do przodu.

Jak możesz nauczyć swoje dziecko raczkowania?

Istnieje kilka sposobów, w jakie możesz pomóc dziecku odkryć raczkowanie:

 • Czas leżaczkowania. Upewnij się, że Twoje dziecko ma dużo czasu na brzuszek pod nadzorem , aby mogło ćwiczyć podnoszenie się na czworakach. Czas na brzuszku pomaga jej budować siłę w plecach, szyi i ramionach — lepiej raczkować, przytulać się lub pełzać, moja droga!
 • Podpieranie dziecka do siedzenia. Siedzenie na początku z pomocą, a następnie bez asysty, gdy jest gotowa, również pomaga dzieciom rozwijać silne mięśnie brzucha i pleców do raczkowania. W rzeczywistości niemowlęta często „odkrywają” raczkowanie po nauce siadania: pewnego dnia może pochylić się przed siedzeniem i odkryć, że może podeprzeć swoje ciało na dłoniach i ramionach. Stamtąd może próbować kołysać się w przód iw tył, a nawet trzymać się w pozie deski, dopóki nie odkryje własnego sposobu poruszania się, cal po calu.
 • Przynęta na brzuch. Inną grą, która zachęca dzieci do raczkowania, jest umieszczanie kuszących zabawek – niektórzy nazywają to „przynętą na brzuch” – w pobliżu, ale poza zasięgiem w czasie brzuszka lub w pobliżu miejsca, w którym siedzi dziecko. Będzie miała dodatkową motywację do wypróbowania nowych sposobów poruszania nogami i ramionami, gdy za jej wysiłki zapowiada się wyraźna nagroda.

Co zrobić, jeśli Twoje dziecko jeszcze się nie raczkuje?

Jeśli Twoje dziecko późno raczkuje (lub w ogóle się nie raczkuje),  nie ma powodu do niepokoju . Jeśli jednak ma zaległości w innych obszarach rozwojowych, takich jak język, interakcje społeczne lub inne zdolności motoryczne, lub jeśli nie jest w stanie równie dobrze korzystać z obu stron ciała, porozmawiaj o tym z lekarzem.

Niekoniecznie jest tak, że pełzacz wkrótce będzie gotowy do stawiania pierwszych kroków, ani nawet, że wczesny pełzacz będzie również wczesnym chodzącym. Gdy dziecko nauczy się raczkować, może stać się w tym tak dobre, że na jakiś czas stanie się to jej ulubionym środkiem transportu. 

Jak zapewnić bezpieczeństwo raczkującemu dziecku?

Gdy Twoje dziecko zacznie raczkować, możesz być zaskoczony, jak szybko będzie w stanie się szybko poruszać. Wypróbuj te wskazówki, aby zapewnić jej bezpieczeństwo:

 • Ubierz ją do ruchu. Zakrycie kolan dziecka wygodnymi legginsami lub elastycznymi spodniami może pomóc mu nadążyć za tempem i uniknąć bolesnych poparzeń lub zadrapań.
 • Zabezpiecz swój dom przed dziećmi. Przygotuj się na nagłe przyspieszenia, usuwając niebezpieczeństwa i przedmioty, które można zniszczyć z jej ścieżki, i cały czas uważnie obserwuj ją. Upewnij się, że Twój dom jest zabezpieczony przed dziećmi dla nowo mobilnego dziecka (samodzielne schodzenie na czworakach i szukanie kłopotów na jej poziomie to dobry krok).
 • Pomóż jej nauczyć się opanować schody. Chociaż będziesz chciał zejść z tych schodów (na górze i na dole), nie wyłączaj ich całkowicie. Dzieci muszą wiedzieć, jak się wspinać, a co ważniejsze, jak bezpiecznie manewrować w dół. Więc jeśli to możliwe, w zależności od tego, jak zbudowana jest klatka schodowa, umieść dolną bramę kilka kroków nad podłogą. Stwarza to miejsce do ćwiczeń, dzięki czemu Twoje dziecko może spróbować swoich sił we wspinaczce. Oczywiście powinieneś pozostać w pobliżu, gdy ona to robi, ale jeśli się przewróci, nie będzie daleko. Pozwól jej także czasami czołgać się na samą górę (oczywiście, gdy idziesz tuż za nią). Gdy tylko osiągnie mobilność w górę, nadszedł czas, aby popracować nad bezpiecznymi strategiami poruszania się w centrum miasta. Pokaż jej, jak przykucnąć na brzuchu — stopami do przodu — co utrzymuje ją nisko nad ziemią i wskazuje w bezpiecznym kierunku (bądź cierpliwy, opanowanie tego może zająć jej miesiące). Monitorowanie tego wszystkiego w górę i w dół może wydawać się nużące, ale jest to naprawdę ważne dla bezpieczeństwa Twojego dziecka. Jeśli nie ma kontaktu ze schodami, będzie zagrożona, jeśli napotka niezablokowany zestaw stopni (i prawdopodobnie to zrobi). 
 • Naucz ją, aby nie wspinała się na meble. Jeśli wspina się tam, gdzie nie powinna (powiedzmy na półce z książkami lub stoliku do kawy), delikatnie ją zdejmij i przypominaj jej (w kółko), że meble nie służą do wspinania się. Zaprowadź ją w bezpieczne miejsce (takie jak te kilka kroków, które zostawiłeś odsłonięte, lub stos poduszek na podłodze) i powtórz, że można się tutaj wspinać. Twoja mała alpinistka w końcu odbierze wiadomość (ale do tego czasu upewnij się, że ciężkie meble są przymocowane do ściany, aby nie mogła ich przewrócić).

Czołganie jest tak ekscytującym kamieniem milowym, że często zdarza się, że nowy pełzacz doświadcza pewnych  zaburzeń snu  w czasie, gdy nabywa nową umiejętność — jej mały umysł jest wypełniony zupełnie nowymi doznaniami i doświadczeniami i może mieć problemy śpi, podczas gdy ona pracuje nad przetwarzaniem tego wszystkiego. To jest zupełnie normalne… jeśli jest wyczerpujące. Podwójna rutyna przed snem dla malucha i zapewnij sobie mnóstwo czasu na odpoczynek pod koniec intensywnego dnia zwiedzania. Zastanawiasz się, co dalej? Gdy tylko Twoje dziecko osiągnie prędkość poruszania się na czworakach, jest tylko kwestią czasu, kiedy stanie na dwóch nogach, używając wszystkiego, co jest w zasięgu — kanapy, krzesła, Twojej nogi. Stamtąd to tylko kwestia czasu, kiedy postawi pierwsze kroki i zacznie biegać, skakać, tańczyć i nie tylko.

Dodaj komentarz