Kategorie:

Nauka gry na gitarze: pierwsze 5 rzeczy których powinni nauczyć się początkujący gitarzyści

Jesteś gotowy do nauki gry na gitarze. To fantastycznie. Masz zamiar wyruszyć w podróż na całe życie – będzie to wyzwanie, ale naprawdę satysfakcjonujące.

Aby pomóc Ci zacząć, zebrałem pięć rzeczy, których początkujący gitarzysta powinien się nauczyć. Od trzymania instrumentu po grę na otwartych akordach, te podstawowe umiejętności są niezbędne do rozwijania mocnych podstaw technicznych.

Gotowy? Zacznijmy.

1. Anatomia gitary

Jeśli zamierzasz zacząć grać na gitarze, warto zapoznać się z jej podstawową anatomią. Oto trochę więcej informacji o niektórych kluczowych częściach:

  • Kołki do strojenia: są to kołki na główce Twojej gitary. Użyj ich, aby dostosować napięcie strun, a następnie nastroić instrument.
  • Progi: umieszczone na gryfie gitary, to paski wykonane z metalu osadzone na podstrunnicy. Pomagają one grać różne nuty.
  • Otwór dźwiękowy: w gitarach akustycznych otwór dźwiękowy pozwala instrumentowi emitować głośniejszy dźwięk.
  • Siodło: Regulacja akcji na gitarze jest kluczem do uzyskania świetnego dźwięku. Akcja odnosi się do odległości między strunami a podstrunnicą. Aby zmienić akcję, musisz wyregulować siodełka, w których znajdują się struny.

2. Trzymanie gitary

To może wydawać się trochę zbyt proste, ale jeśli nigdy wcześniej nie trzymałeś gitary, możesz potrzebować trochę wskazówek.

Jeśli jesteś praworęczny, chwyć szyję lewą ręką. Twoja prawa ręka powinna naturalnie siedzieć na otworze dźwiękowym. Jeśli jesteś leworęczny, masz kilka opcji. Najpierw kup gitarę specjalnie dla leworęcznych. Po drugie, ponownie naciągnij gitarę w odwrotnej kolejności i odwróć całość do góry nogami, tak aby prawą ręką chwycił gryf. Na koniec zostaw to tak, jak jest i zobacz, jaki jesteś oburęczny!

3. Strojenie gitary

Granie na rozstrojonej gitarze może poważnie utrudnić grę. Jako początkujący gitarzysta najlepiej postawić na zakup tunera. Są to łatwe w obsłudze urządzenia, które za każdym razem dają doskonały efekt.

Możesz także spróbować dostrajać aplikacje, ale nie są one tak niezawodne. Oczywiście możesz nauczyć się ręcznie stroić gitarę, ale jest to trochę trudniejsze, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz.

4. Granie otwartych akordów

Otwarte akordy to jedna z pierwszych umiejętności, których nauczy się początkujący gitarzysta. Opanuj tylko trzy, a będziesz mógł odtwarzać całe mnóstwo popularnych piosenek.

Oprócz uczęszczania na lekcje gry na gitarze, przestrzeganie tabeli akordów jest jednym z najlepszych sposobów na zapoznanie się z podstawami. Pamiętaj, aby robić to powoli – upewnij się, że każdy sznurek wyraźnie dzwoni.

Gdy poczujesz się pewniej, grając trzy lub cztery akordy, możesz zacząć ćwiczyć przejścia. Na początku może się to wydawać prawie niemożliwe, ale rozwiniesz pamięć mięśniową – te akordy wkrótce staną się drugą naturą.

5. Brzmienie w rytmie

Precyzyjne i wyraźne granie akordów to jedno – brzdąkanie ich rytmicznie to drugie. Zacznij od prostego wzoru jeden uderzenie na uderzenie. Możesz użyć metronomu, aby utrzymać się na czasie.

Następnie możesz zacząć eksperymentować z bardziej zaawansowanymi wzorcami brzdąkania.