Kategorie:

Przerzedzenie włosów u kobiet: Przyczyny wypadania włosów

Wiele osób myśli o wypadaniu włosów jako o męskim problemie, ale dotyka on również co najmniej jedną trzecią kobiet. Ale w przeciwieństwie do mężczyzn, kobiety zazwyczaj doświadczają przerzedzania włosów bez łysienia, a przyczyn tego problemu może być wiele.

Dobrą wiadomością jest to, że w wielu przypadkach utrata włosów może zostać ustabilizowana za pomocą leczenia i może być odwracalna. Jeśli tak nie jest, istnieje wiele nowych podejść kosmetycznych, które mogą pomóc.

Zrozumienie wypadania włosów

Pierwszym krokiem w radzeniu sobie z przerzedzającymi się włosami jest określenie, co dzieje się w twoim ciele, co powoduje, że te dodatkowe pasma przylegają do twoich ramion i szczotki. Niektóre wypadanie włosów jest normalne. Każdy traci włosy w ramach naturalnego cyklu wzrostu włosa, który przebiega w trzech etapach:

  • Etap anagenowy odnosi się do aktywnego wzrostu pasma włosów. Ten etap może trwać od dwóch do ośmiu lat.
  • Etap katagenu to krótka faza przejściowa, która trwa do trzech tygodni. W tym momencie włosy przestały rosnąć i przygotowują się do wypadania.
  • Faza telogenu jest częścią cyklu włosa, kiedy włos jest usuwany z mieszków włosowych (struktury, która wytwarza i utrzymuje włosy). Po wypadaniu włosów mieszek włosowy pozostaje w stanie uśpienia, zwykle przez około trzy miesiące, zanim nowy włos zacznie kiełkować.

Normalne wypadanie włosów jest bardzo indywidualne. Większość ludzi ma poczucie, ile włosów jest dla nich normalne do utraty. Jeśli nagle zauważysz, że wypada więcej włosów niż zwykle, gubisz kępki włosów lub twoje włosy wydają się wyraźnie przerzedzone, może to być znak, że coś jest nie tak, mówi Scott.

Podstawowe przyczyny wypadania włosów

Liczne problemy mogą powodować wypadanie włosów u kobiet. Niektóre są zewnętrzne, takie jak przyjmowanie pewnych leków, częste noszenie fryzur, które zbyt mocno ciągną włosy, a nawet stresujące wydarzenie, takie jak operacja. W innych przypadkach przerzedzenie włosów jest wywoływane przez coś, co dzieje się w ciele — na przykład problem z tarczycą, zmianę hormonów, niedawną ciążę lub stan zapalny.

Wypadanie włosów może być również uwarunkowane genetycznie. Najczęstszą chorobą genetyczną jest wypadanie włosów typu kobiecego lub łysienie androgenowe. Kobiety z tym schorzeniem mogą zauważyć poszerzenie części na czubku głowy, często rozpoczynające się, gdy kobieta ma 40 lub 50 lat. Możesz tego doświadczyć, jeśli odziedziczysz określone geny od jednego lub obojga rodziców. Zmiany hormonalne, które występują podczas menopauzy, mogą również to stymulować.

Innym powodem wypadania włosów u kobiet jest stan zapalny skóry głowy. Może to być egzema, łuszczyca lub stan zwany łysieniem czołowym włókniejącym, który zazwyczaj powoduje blizny i wypadanie włosów – czasami trwałe – z przodu skóry głowy powyżej czoła.

Inne częste przyczyny wypadania włosów to nadużywanie szkodliwych produktów do włosów lub narzędzi, takich jak suszarki i inne urządzenia podgrzewające włosy. Choroba podstawowa, choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń, niedobory żywieniowe lub zaburzenia równowagi hormonalnej mogą również powodować wypadanie włosów.

Leki stosowane w leczeniu wypadania włosów

Leczenie zależy od przyczyny. Czasami samo zajęcie się stanem chorobowym powodującym wypadanie włosów wystarczy, aby włosy odrosły. W innych przypadkach kobieta może rozważyć lek taki jak minoksydyl (Rogaine), który pomaga w niektórych rodzajach wypadania włosów, lub inny zabieg zastępujący lub odrastający utracone włosy.

Nowszą opcją stosowaną w leczeniu wypadania włosów są zastrzyki z osocza bogatopłytkowego (PRP). W tym zabiegu lekarz pobiera krew, dzieli ją na poszczególne składniki, rekombinuje płyn krwi (osocze) z wysokim stężeniem płytek krwi (struktur we krwi, które pomagają m.in. w krzepnięciu) i wprowadza powstały preparat z powrotem w skórę głowy.

Nauka na ten temat nie jest do końca zbadana. Nadal nie do końca rozumiemy mechanizm PRP, ale czynniki wzrostu zawarte w płytkach krwi mogą stymulować regenerację mieszków włosowych i innych tkanek.

Ponadto stwierdzono, że w niektórych przypadkach pomocne w odrastaniu włosów są niskoenergetyczne światła laserowe LED. Jest prawdopodobne, że w najbliższej przyszłości zostanie opracowanych jeszcze więcej metod leczenia.

Opcje kosmetyczne na wypadanie włosów

Kiedy zabiegi medyczne są niewystarczające, kobiety mogą również rozważyć opcje kosmetyczne w celu uzupełnienia utraconych włosów, takie jak noszenie peruki. Na drugim końcu spektrum znajduje się przeszczep włosów, zabieg chirurgiczny, który przenosi aktywne mieszki włosowe z tyłu głowy do obszarów, w których włosy się przerzedzają. Po przeszczepie włosy rosną normalnie.

Przeszczep włosów jest zwykle wykonywany jako ambulatoryjna procedura chirurgiczna. W przypadku odpowiednich pacjentów może to być niezwykle skuteczne, ale nie zadziała dla wszystkich, mówi Scott. Wadą jest koszt: może kosztować tysiące dolarów i nie jest objęty ubezpieczeniem. Procedura wymaga również czasu na rekonwalescencję. I może nie być odpowiedni dla kobiet, które mają rozproszone przerzedzenie na całej skórze głowy. Jest bardziej skuteczny w leczeniu mniejszych, bardziej zdefiniowanych obszarów łysienia.