Kategorie:

Meble dla majsterkowiczów. Jak zrobić meble z palet?

Spędzenie przyjemnego czasu w ogrodzie lub na tarasie w dużej mierze zależy od odpowiednich mebli. Ale nowy, dobrej jakości zestaw mebli ogrodowych może być dość kosztowny. Jest jednak lepszy sposób – nie tylko tani, ale i bardzo oryginalny. Meble paletowe to ciekawe i coraz bardziej popularne rozwiązanie. Ich wykonanie nie jest bardzo trudne i co ważniejsze – nie jest drogie. Chcesz wiedzieć, jak zrobić coś wyjątkowego? Sprawdź to! Przygotowaliśmy wszystko, co musisz o tym wiedzieć.

Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne wykonanie mebli paletowych . Atrakcyjność tego rozwiązania to przede wszystkim niska cena. Cena podobnych, kupowanych w sklepach mebli oferowanych przez producentów jest zazwyczaj dość wysoka. Ale wszystko, czego potrzebujesz, aby stworzyć ciekawe i niepowtarzalne meble na palety, to odrobina kreatywności i kilka palet.

Zgodnie z najnowszymi trendami meble DIY to stylowy element wystroju wnętrza. Recykling i upcykling to ważna część życia coraz większej liczby osób. Meble paletowe to urzeczywistnienie obu tych trendów. Zalet tworzenia przedmiotów z palet jest wiele. Co najważniejsze, są niezwykle tanie.

Jeśli posiadasz już palety, które służyły do ​​przechowywania materiałów, koszt wykonania mebli paletowych obejmuje tylko kilka drobnych produktów. Niektóre palety można również kupić w niskiej cenie w obszarach przemysłowych, supermarketach lub hurtowniach.

Dlaczego warto robić meble na palety?

Chociaż palety zazwyczaj nie są wykonane z wysokiej jakości drewna, są bardzo solidne i odporne na uszkodzenia. Dlatego projekty z drewna paletowego są mocne i takie meble służą przez długi czas. Materiał jest lekki i ekologiczny . Dobrze zaprojektowane meble z palet mogą być eleganckie i całkiem stylowe. Stół paletowy lub ławka paletowa to doskonały element uzupełniający do stylu skandynawskiego lub minimalistycznego.

Meble paletowe do Twojego ogrodu – które palety są najlepsze?

Palety drewniane używane w transporcie często pozostają po materiałach budowlanych użytych do budowy. Jeśli kupiłeś je z materiałami do budowy, w zasadzie nic Cię nie kosztują. Możesz także postarać się o kilka palet w supermarketach, małych sklepach lub na obszarach przemysłowych. Nie są bardzo drogie. Dobrym pomysłem jest przeglądanie serwisów aukcyjnych, gdzie palety można kupić nawet taniej niż w sklepie.

Poszukując pomysłów na palety i projektów mebli DIY , rozważ wielkość tych elementów. Istnieją różne rodzaje palet, każda o różnych rozmiarach. Najczęstsze typy to:

 • Paleta EUR – najpopularniejszy typ. Ich wymiary to 1200x800x144 mm. Pojedyncza europaleta waży 25 kilogramów.
 • Paleta ISO – jest to paleta jednowarstwowa. Jego wymiary to 120x100x14,4 cm.
 • ½ palety – jej wymiary to 800×600×144 mm. Nadaje się do budowania małych elementów mebli.

Ze względu na swoje uniwersalne wymiary i wyjątkową wytrzymałość, europalety są najpopularniejszym wyborem na meble paletowe . Wykonane są z drewna impregnowanego i poddanego obróbce termicznej. Możesz jednak użyć dowolnego rodzaju drewnianej palety do projektów palet DIY.

Jak zrobić meble paletowe?

Przed rozpoczęciem projektu drewna paletowego powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i produkty. Oprócz palet będziesz potrzebować również:

 • szlifierka z papierem ściernym o ziarnistości 80-100 do pierwszego szlifowania i ziarnistością 200 do wygładzania powierzchni,
 • wkrętarka ze śrubami,
 • klej do drewna do wypełniania otworów w drewnie,
 • środek do konserwacji drewna,
 • farba do drewna (jeśli chcesz, aby meble miały określony kolor),
 • narzędzia malarskie – pędzle i wałki,
 • elementy dodatkowe – koła, blaty szklane, poduszki, koce, materace.

Meble na palety – krok po kroku

Zanim zaczniesz robić meble z palety , potrzebujesz odpowiedniego projektu. Zmierz miejsce, w którym mają być ustawione meble. Rozmiar mebli z palety powinien odpowiadać rozmiarowi palety, aby uniknąć cięcia.

Po przygotowaniu szczegółowego projektu zawierającego ilość potrzebnych palet, należy przygotować palety:

 • Wszelkie uszkodzenia należy naprawić. Usunąć zgniłe elementy , a ubytki i wgniecenia wypełnić klejem do drewna.
 • Użyj szlifierki, aby wygładzić szorstką powierzchnię i usunąć wszelkie drzazgi . Zmiel dokładnie paletę, aby nie było żadnych ostrych lub szorstkich elementów. Ewentualne ubytki uzupełnić wspomnianym klejem. 
 • Usuń lub wbij gwoździe wystające z drewna.
 • Oczyść palety z kurzu i nałóż środek do konserwacji drewna na powierzchnię. Po wyschnięciu palety można pokryć lakierem lub farbą.

Jeśli elementy wyschły, możesz zacząć łączyć je w jedną całość. Aby to zrobić, użyj śrub, kątowników i płaskowników. Dopasuj elementy w najmniej widocznych miejscach, takich jak spód i boki palety. Do stołów można dodać kółka, aby można je było łatwo przenosić. Możesz również dodać elementy dekoracyjne, takie jak poduszki i materace.

Pomysły na meble paletowe

Istnieje wiele projektów palet DIY , których możesz użyć do umeblowania swojego ogrodu. Najczęściej wykonywanymi obiektami są stoły paletowe. Są bardzo proste w wykonaniu – wystarczy położyć jedną paletę na drugiej i połączyć je kilkoma śrubami. Dobrym pomysłem jest dodanie szklanego blatu. Znajdź inne pomysły na meble paletowe poniżej

 • Fotel wypoczynkowy – taki projekt wymaga zwykle 2 palet. Możesz dostosować długość siedziska i kąt nachylenia oparcia.
 • Fotel – w większości przypadków wystarczą 3 palety. W przypadku tego typu projektów z drewna paletowego dobrym pomysłem jest użycie palet o mniejszych rozmiarach.
 • Huśtawka – po prostu zbuduj siedzisko z palet i przymocuj je do odpowiedniej konstrukcji, np. między dwoma drzewami.
 • Kwietnik – możesz zrobić kwietnik lub ogród wertykalny. Aby to zrobić, przykryj niewidoczną stronę palety i jej spód folią ogrodową. Wypełnij przestrzenie ziemią i posadź w środku kwiaty. Kiedy ich korzenie urosną wystarczająco duże, możesz ustawić paletę pionowo.

To tylko kilka pomysłów na meble z palety do wykorzystania w Twoim ogrodzie. Więcej inspiracji znajdziesz w Internecie. Dostępnych jest wiele samouczków z instrukcją krok po kroku.

Ławka paletowa – meble do majsterkowania

Prosta ławka paletowa jest bardzo łatwa do wykonania. Wszystko czego potrzebujesz to trzy palety . Ich rozmiar nie ma znaczenia – wybierz taki, który odpowiada Twoim preferencjom. Przetnij jedną z palet na pół wzdłuż desek. Jedna część będzie stanowić oparcie, a deski z drugiej posłużą do mocowania go na miejscu.

Po zagruntowaniu powierzchni i zabezpieczeniu preparatem konserwującym całą paletę położyć na drugiej. Przymocuj trzy deski do części tylnego siedzenia. Pokrój deski, aby były równe długości. Następnie po prostu przymocuj oparcie do siedzenia. Ławka na paletę jest wygodniejsza, jeśli na siedzeniu ułożysz materac o odpowiedniej długości.

Meble ogrodowe na palety to dobre rozwiązanie na tanie i ekologiczne umeblowanie. Może być stosowany w ogrodzie, na tarasie i balkonie. Co więcej, możesz nawet złożyć całe łóżko paletowe . Wykonanie mebli paletowych jest stosunkowo łatwe, dlatego warto spróbować je wykonać. Meble paletowe to dobry pomysł na urządzenie stylowego ogrodu.

Wygodna alternatywa – meble paletowe kupowane w sklepie

Jeśli nie masz czasu na projekty DIY, a nadal chcesz mieć w swoim ogrodzie piękne meble z palet – mamy dla Ciebie rozwiązanie. Wystarczy zakupić już wykonane meble paletowe. Oferują je nie tylko majsterkowicze, ale także producenci komercyjni. W ten sposób z łatwością dobierzesz sprawdzony, designerski sprzęt, który zadziwi każdego, kto odwiedzi Twój ogród.

Dodaj komentarz