Kategorie:

Klimatyzacja do domu: najlepsza klimatyzacja do Twojego domu

Avatar
Opublikowane przez Iza

Ten przewodnik obejmuje wszystkie typy klimatyzatorów, o których musisz wiedzieć, aby dokonać właściwego wyboru dla swojego kolejnego urządzenia chłodzącego lub grzewczego!

Klimatyzator jest integralną częścią każdego domu i zajmuje znaczną część budżetu na niezbędny sprzęt AGD. Dokonanie właściwego wyboru ma kluczowe znaczenie, ponieważ chłodzenie, komfort i zużycie energii w Twoim domu są bezpośrednio od tego zależne. Istnieją różne rodzaje klimatyzatorów, z których każdy ma swoje wady i zalety.

Zagłębmy się w szczegóły i przejrzyjmy rodzaje klimatyzatorów dostępnych na rynku, abyś mógł podjąć kompetentną decyzję dotyczącą swojego następnego systemu klimatyzacyjnego.

Na rynku dostępnych jest osiem głównych typów urządzeń klimatyzacyjnych. Każdy rodzaj klimatyzatora jest przeznaczony do określonej przestrzeni i spełnia określony cel. Różne typy prądu przemiennego są następujące:

 1. Klimatyzator centralny
 2. Mini-split bezkanałowy
 3. Klimatyzator okienny
 4. Przenośny klimatyzator
 5. Klimatyzator montowany na podłodze
 6. Klimatyzator hybrydowy / dwupaliwowy
 7. Inteligentny klimatyzator
 8. Klimatyzator geotermalny

Oto podział 4 ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego rodzaju klimatyzacji do domu, opisanego poniżej:

 • Budżet
 • Zużycie energii
 • Wymagania przestrzenne i konserwacja
 • Moc chłodzenia

Ważne czynniki przy wyborze najlepszego rodzaju klimatyzatora do domu?

1. Centralny klimatyzator

Jeśli masz duży dom i chcesz chłodzić kilka pomieszczeń jednocześnie, ten rodzaj klimatyzacji jest dla Ciebie najlepszy. Centralna jednostka klimatyzacyjna wykorzystuje system split, który reguluje powietrze przez kanały zainstalowane w Twoim domu. Jest również znany jako system kanałowy .

Aspekt podzielony oznacza, że ​​system jest kombinacją dwóch głównych jednostek. Jednostka zewnętrzna pakuje się w skraplacz i sprężarkę. Jednostka wewnętrzna składa się z wężownic parownika i uzdatniania powietrza. Jak każdy typowy klimatyzator, centralna klimatyzacja również wykorzystuje czynnik chłodniczy do usuwania ciepła z powietrza w pomieszczeniu. To ciepło jest wyciągane na zewnątrz, a chłodne powietrze jest wtłaczane przez kanały.

Korzystając z nowoczesnej technologii HVAC, programowalne termostaty można łączyć z centralnymi klimatyzatorami, zapewniając wrażenia inteligentnego domu.

Zalety centralnego systemu klimatyzacji:

 • Chłodzi jednocześnie wszystkie pomieszczenia podłączone do kanałów, tworząc w ten sposób chłodniejsze i regulowane środowisko wokół domu w minimalnym czasie.
 • Ponieważ chłodne powietrze krąży we wszystkich pomieszczeniach, wilgotność wokół domu jest zmniejszona, dzięki czemu otoczenie jest bardziej komfortowe.

Wady centralnego układu klimatyzacji:

 • Zużywa dużo energii, co skutkuje wyższymi rachunkami za energię.
 • Takie jednostki mogą stracić wydajność i skuteczność w przypadku pojawienia się problemu w przewodach.
 • Niektórzy uważają, że jednostka zewnętrzna jest nieatrakcyjna, ale zawsze możesz kreatywnie ukryć jednostkę klimatyzacyjną na swoim podwórku .

2. Bezkanałowy mini-split

Jeśli chcesz uzyskać lepszą wydajność lub chcesz pozbyć się wielu kanałów, lub po prostu chcesz, aby część domu była chłodzona, wybór bezkanałowych klimatyzatorów typu mini-split jest doskonałym wyborem. Systemy bezkanałowe to doskonały wybór do współczesnych domów.

Ten rodzaj klimatyzatora to połączenie jednostki zewnętrznej składającej się ze sprężarki i skraplacza wraz z jedną lub kilkoma jednostkami wewnętrznymi. Te jednostki wewnętrzne są montowane na ścianie i wyposażone w dmuchawy powietrza. Jednostki wewnętrzne i zewnętrzne są połączone przewodami, a czynnik chłodniczy krąży przez nie w zależności od rodzaju użytkowania.

Ponieważ te jednostki wewnętrzne są małe i kompaktowe, w każdym pomieszczeniu zwykle instalowana jest jednostka, która może być wykorzystywana do celów ogrzewania lub chłodzenia. Tego typu klimatyzatory są uważane za znacznie bardziej wydajne pod względem zużycia energii w porównaniu z niektórymi innymi dostępnymi opcjami, ale mogą być również ciężkie dla kieszeni, jeśli planujesz zainstalować jeden w każdym pokoju, aby pokryć cały dom.

Bezkanałowe mini-splity są wyposażone w pilota zdalnego sterowania, ale w połączeniu z inteligentnym kontrolerem AC można nimi sterować za pomocą telefonu, z dowolnego miejsca!

Zalety minisplotów bezkanałowych:

 • Można go łatwo zainstalować w dowolnym miejscu bez wielu kłopotów i przewodów.
 • Może indywidualnie kontrolować temperaturę w każdym pomieszczeniu.

Wady minisplotów bezkanałowych:

 • Pojedyncza jednostka mini-split bez kanałów nie wystarcza do chłodzenia dużych domów.
 • Ponieważ jednostka wewnętrzna bezkanałowa mini-split jest montowana na ścianie, będzie widoczna gołym okiem.

3. Klimatyzator okienny

Ponieważ klimatyzatory okienne są dostępne w różnych rozmiarach, będą odpowiednie, jeśli chcesz schłodzić pojedynczy pokój lub mały obszar. Jeśli zdecydujesz się na klimatyzator z dużym oknem, możesz schłodzić nawet mały dom, biorąc pod uwagę, że jest to jedno piętro lub jedna otwarta przestrzeń. Klimatyzatory okienne od samego początku były określane jako mistrzowie chłodzenia mniejszych przestrzeni i uważane za najpopularniejszy typ klimatyzatora.

Klimatyzator okienny to pojedyncza jednostka, której wszystkie elementy są zamknięte w środku. Wyrzuca ciepło ze swojej zewnętrznej strony i wdmuchuje chłodne powietrze do pomieszczenia od strony wewnętrznej. Jak sama nazwa wskazuje, montuje się go w oknie lub wykonując otwór w ścianie. Takie klimatyzatory mają wysuwany filtr, dzięki czemu można go regularnie czyścić w celu uzyskania pełnej wydajności AC. Te klimatyzatory mają elementy sterujące na urządzeniu i mogą być również dostarczane z pilotem.

Zalety klimatyzatorów okiennych:

 • Jednostki okienne są zazwyczaj tańsze i tańsze w eksploatacji
 • Prosty w instalacji
 • Łatwe w utrzymaniu
 • Nie zabieraj miejsca na podłodze

Wady klimatyzatorów okiennych:

 • Może być głośny podczas pracy i jest widoczny z zewnątrz domu.
 • Zasłaniają widok z okna i muszą znajdować się w pobliżu odpowiedniego gniazdka elektrycznego.
 • Nie wszystkie okna obsługują klimatyzatory, niektóre klimatyzatory okienne nie nadają się do okien skrzydłowych lub o nieregularnych kształtach.

4. Przenośny klimatyzator

Klimatyzatory przenośne są podobne do klimatyzatorów okiennych. Są one również umieszczone w jednym urządzeniu, którego wszystkie elementy są zamknięte w środku, ale różnica polega na tym, że jest to jednostka wolnostojąca i dlatego można ją przenosić z pokoju do pokoju. Wszystko, czego wymaga, to gniazdko elektryczne do zasilania i dostęp do okna, w którym powietrze z urządzenia może być wydmuchiwane przez lejek.

Możesz zdecydować się na przenośny klimatyzator, jeśli chcesz tymczasowo schłodzić przestrzeń lub gdziekolwiek nie jest praktyczne zainstalowanie okna lub klimatyzatora dzielonego. Są bardzo poręczne, a mniejsze wersje mogą być używane nawet do budów lub łazienek. Przenośne klimatyzatory mogą być jednoprzewodowe, które pobierają powietrze z pomieszczenia i wyrzucają je na zewnątrz. Lub podwójny wąż, który pobiera powietrze z zewnątrz za pomocą jednego węża, to powietrze chłodzi sprężarkę, a następnie jest wydmuchiwane na zewnątrz przez drugi wąż.

Ponieważ jednostka przenośna znajduje się w pomieszczeniu, jej wentylator parownika pracuje w sposób ciągły, aby odparowywać skroploną wilgoć zgromadzoną wewnątrz jednostki.

Zalety przenośnych AC to:

 • Szybka i prosta konfiguracja
 • Można je łatwo przenosić po domu
 • Nie wymagają stałej instalacji
 • Skuteczna opcja chłodzenia punktowego
 • Łatwy do przechowywania, gdy nie jest potrzebny

Wady przenośnych AC to:

 • Takie jednostki są głośne podczas pracy
 • Schładzanie większych pomieszczeń to problem
 • Przenośne jednostki, które są dostarczane z wężem, muszą być umieszczone w pobliżu okna, a wąż zasłania również dolną część okna

5. Klimatyzator podłogowy

Klimatyzatory podłogowe są zaprojektowane dla wygody, jeśli wolisz mini-split, ale brakuje Ci miejsca na jednostkę naścienną. Jednostka wewnętrzna z klimatyzatorem montowanym na podłodze spoczywa na podłodze, a jednostkę zewnętrzną można zainstalować bez większych przygotowań na miejscu lub jakichkolwiek kanałów. Taka aranżacja doskonale sprawdza się również w przestrzeniach o pochylonych ścianach, takich jak strychy lub budynki wykonane z delikatnych materiałów, takich jak szkło.

Urządzenie można zainstalować do 6 cali wyżej niż podłoga i przez mały otwór w ścianie podłączyć do jednostki zewnętrznej.

Niesamowitą zaletą umieszczenia tego klimatyzatora jest to, że pozwala bardzo łatwo sprawdzić filtry powietrza!

Łatwy dostęp do filtrów powietrza sprawia, że ​​klimatyzatory montowane do podłogi są idealne dla osób z problemami z oddychaniem lub osób, którym zależy na utrzymaniu jak najlepszej jakości powietrza w pomieszczeniach.

Systemy montowane na podłodze chłodzą/ogrzewają pomieszczenie szybciej niż jakikolwiek inny system montażowy, ponieważ wentylator nawiewa powietrze bezpośrednio na twój poziom. Wręcz przeciwnie, urządzenia montowane wysoko na ścianie często napotykają trudności w równomiernym i wydajnym chłodzeniu pomieszczenia. Jednostki podłogowe potrzebują jednak wolnej przestrzeni wokół siebie, aby sprawnie funkcjonować i zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. Upewnij się, że urządzenie nie jest zasłonięte meblami lub ścianami.

Zalety klimatyzatorów montowanych na podłodze:

• Idealny dla osób starszych mieszkających w domu ze względu na dostępność

• Można go łatwo zainstalować

• Doskonały wybór na trudne i małe powierzchnie, ponieważ nie zajmują dużo miejsca

Wady klimatyzatorów podłogowych:

• Przepływ powietrza może być zagrożony z powodu przeszkód w pomieszczeniu, tj. mebli

• Nie nadaje się do dużych pomieszczeń ze względu na nierównomierny i zlokalizowany rozkład przepływu powietrza

6. Inteligentny klimatyzator

Inteligentne klimatyzatory to rodzaj mini-splitów, klimatyzatorów okiennych lub przenośnych, które obsługują IoT . Te AC są podłączone do Wi-Fi i są dostarczane z natywną aplikacją zapewniającą globalną kontrolę za pośrednictwem smartfona.

W zależności od producenta klimatyzatory te mają wiele funkcji . Niektóre z nich obejmują planowanie tygodniowe, geofencing, tryb komfortowy, kontrolę zakresu temperatury i wiele innych funkcji. Korzystając z nich, możesz osiągnąć wysoki komfort połączony z oszczędnością energii.

Na rynku dostępne są również inteligentne sterowniki AC, które zapewniają wszystkie funkcje inteligentnego AC każdej konwencjonalnej jednostce kanałowej. Działają jak programowalne termostaty i mają ułamek ceny w porównaniu do inteligentnych klimatyzatorów.

Zalety inteligentnych klimatyzatorów:

 • Zapewnij komfort i wygodę dzięki licznym funkcjom
 • Pomóż oszczędzać energię

Wady inteligentnych klimatyzatorów:

 • Droższe niż zwykłe jednostki.
 • Łączność Wi-Fi jest niezbędna do korzystania ze wszystkich funkcji

7. Geotermalny system klimatyzacji

Ogrzewanie i chłodzenie geotermalne jest uważane za stosunkowo nową metodę, ponieważ wykorzystuje właściwości izolacyjne ziemi. Ponieważ temperatury poniżej 4 do 6 stóp gruntu utrzymują się na stałym poziomie przez cały rok, niezależnie od pogody, technologia geotermalna wykorzystuje to do bardziej efektywnego ogrzewania i chłodzenia domu.

Ten system ma orurowanie składające się z pętli, która krąży w wodzie między domem, pompą ciepła i gruntem. Ułożenie pod ziemią wymaga intensywnej pracy.

Zalety geotermalnego systemu klimatyzacji:

 • Wysoce wydajny pod względem zużycia energii
 • Ma stosunkowo dłuższą żywotność niż inne rodzaje urządzeń grzewczych i chłodzących

Wady geotermalnego systemu AC:

 • Instalacja zależy od lokalizacji, ponieważ pętle są instalowane w ziemi
 • Koszt instalacji jest bardzo wysoki

8. Hybrydowy/dwupaliwowy klimatyzator

System hybrydowy to taki, który łączy piec gazowy z elektryczną powietrzną pompą ciepła, aby zapewnić opłacalną i wydajną wydajność w zakresie ogrzewania i chłodzenia. W zależności od temperatury panującej na zewnątrz system automatycznie przełącza się między spalaniem paliw kopalnych a zużyciem energii elektrycznej. Programujesz temperaturę, przy której system przełącza się z pompy ciepła na piec lub możesz również dokonać ręcznego przełączenia.

W sezonie letnim pompa ciepła działa tak jak dotychczas, wyciągając gorące powietrze z domu i wyrzucając je na zewnątrz. Zimą proces ten ulega odwróceniu i ciepło jest rozprowadzane po całym domu. Gdy temperatura jest zbyt niska, aby pompa ciepła działała wydajnie, uruchamia się piec.

Zalety klimatyzacji hybrydowej:

 • Zmaksymalizuj komfort w pomieszczeniach i zminimalizuj koszty rachunków za media
 • Obniż swój ślad węglowy

Wady klimatyzacji hybrydowej:

 • Wysoki koszt początkowej konfiguracji
 • Na dłuższą metę może dojść do progu rentowności

Ważne czynniki przy wyborze najlepszego rodzaju klimatyzatora do domu?

Teraz, gdy znamy rodzaje klimatyzacji dostępne na rynku, nadszedł czas, aby podjąć decyzję o wyborze najlepiej dopasowanego systemu klimatyzacji do Twojego domu. Oto najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę:

1. Budżet jest głównym czynnikiem przy wyborze domowego systemu klimatyzacji

Oto budżetowy ranking typów systemów AC. Od najniższego do najwyższego:

 1. Najtańsze dostępne opcje to klimatyzatory okienne i klimatyzatory przenośne. Należy pamiętać, że tego typu klimatyzatory są w stanie jednocześnie schłodzić tylko jedno pomieszczenie.
 2. Klimatyzator bezkanałowy lub mini-split AC są uważane za opłacalne, jeśli chłodzisz tylko jedno lub dwa pomieszczenia. Jeśli zdecydujesz się na chłodzenie całego domu za pomocą jednego systemu bezkanałowego, będziesz musiał go utrzymywać przez cały czas, zwiększając koszty energii przy niskiej wydajności.
 3. Inteligentne AC, w zależności od typu (okno, mini-split lub przenośne) są nieco droższe niż ich konwencjonalne odpowiedniki. Są one jednak energooszczędne i dlatego nie są tak drogie w eksploatacji. Inteligentne kontrolery AC kosztują około 70 – 120 USD i zapewniają te same, a nawet więcej funkcji.
 4. Centralna jednostka klimatyzacyjna jest uważana za droższą w porównaniu do wszystkich wymienionych wcześniej typów, ale jest również uważana za bardziej efektywną. Co więcej, te klimatyzatory mają tendencję do dłuższego działania niż klimatyzatory przenośne i klimatyzatory okienne. Koszt ich eksploatacji jest jednak znacznie wyższy.
 5. Ogrzewanie i chłodzenie geotermalne jest uważane za najdroższą opcję, jednak z czasem zwracają się one w postaci oszczędności energii. Wydajność i skuteczność jednostek geotermalnych nie ma sobie równych w porównaniu z pozostałymi dostępnymi typami AC. Mówi się, że jeśli wydasz duże pieniądze na zakup takiego systemu, po zainstalowaniu może on wystarczyć na prawie resztę życia.

2. Zużycie energii

Kup energooszczędny system klimatyzacji, który może pomóc w obniżeniu rachunków za media. Wskaźnik efektywności energetycznej jest również znany jako ocena EER. Ważne jest, aby to sprawdzić, aby wziąć pod uwagę najbardziej opłacalną opcję. Im wyższa ocena, tym bardziej wydajny system.

Innym ściśle powiązanym parametrem jest Sezonowy Wskaźnik Efektywności Energetycznej (SEER) . Ocena SEER jednostki to moc chłodnicza podzielona przez całkowity pobór energii elektrycznej w tym samym okresie.

Chociaż ocena SEER może brzmieć podobnie do EER, różnica polega na tym, że SEER jest obliczany dla całego sezonu chłodniczego wielu miesięcy w różnych punktach temperatury, podczas gdy EER jest obliczany tylko w stałym punkcie temperatury. Ponownie, im wyższy wskaźnik SEER jednostki, tym jest ona bardziej energooszczędna.

Jeśli chcesz obniżyć koszty klimatyzacji, spójrz na super proste sposoby , które pomogą Ci obniżyć rachunki przy jednoczesnym zachowaniu komfortu idealnej temperatury!

3. Wymagania przestrzenne i łatwość konserwacji

Łatwość konserwacji klimatyzatora jest najważniejsza, jeśli chcesz przedłużyć jego żywotność na nadchodzące lata. Podobnie, zawsze kupuj klimatyzator, który najlepiej pasuje do przestrzeni Twojego domu.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i marek. Twoja decyzja o wyborze zależy od wymagań dotyczących miejsca, przyznanego budżetu oraz łatwości użytkowania i konserwacji.

4. Moc chłodzenia

Ta specyfikacja nie dotyczy wyłącznie inteligentnych zasilaczy, ale dowolnego typu klimatyzatora, który zamierzasz kupić. Brytyjskie jednostki cieplne (BTU) to miara wydajności chłodniczej lub grzewczej klimatyzatora. Im wyższe BTU, tym większą moc chłodzenia lub ogrzewania ma jednostka.

Typowe pojemności BTU wahają się od 6000 do 12 000, co jest odpowiednie dla wspólnego salonu. Musisz poszukać klimatyzacji, która będzie odpowiednia do wielkości Twojego pokoju . Pomoże to zużywać najmniej energii, jednocześnie zapewniając najlepszą ilość chłodzenia lub ogrzewania.

Dodaj komentarz