Kategorie:

Uprawa warzyw: 8 warzyw, które warto uprawiać w domu

Sezon ogrodniczy nie może nadejść wystarczająco szybko. Właśnie spadła na ziemię świeża warstwa śniegu po kilku wyjątkowo ciepłych dniach, a ja jestem gotowa, żeby się stopił. Tak wiele wiosennych projektów jest w przygotowaniu lub trzeba je rozpocząć. Potrzebuję trochę terapii z brudem. Na szczęście wkrótce nadejdzie czas, aby zacząć uprawiać niektóre warzywa w domu.

Są warzywa, które dobrze się rozwijają i dobrze przesadzają, gdy rosną w pomieszczeniach. Niektóre… są nieco bardziej wymagające, jeśli chodzi o czas przesadzania, dlatego staram się je wysiewać bezpośrednio.

8 warzyw, które powinieneś uprawiać w domu

Sałata

Sałata jest niewiarygodnie łatwa w uprawie. Nie lubi ona jednak gorąca, co oznacza, że wczesne rozpoczęcie uprawy w pomieszczeniach zamkniętych pozwoli uzyskać dobre plony, zanim temperatura wzrośnie w letnie upały.

Jest to roślina, którą można uprawiać w pomieszczeniach zamkniętych przez cały rok, ale to już temat na inny dzień. Zazwyczaj sadzimy sałatę co dwa tygodnie, uzyskując w ten sposób dwa zbiory w roku.

Rozpoczęcie uprawy sałaty w pomieszczeniach

Sałata rośnie szybko, dlatego polecam używanie pojedynczych doniczek z torfem, a nie małych doniczek w mieszkaniach, aby uniknąć przesadzania do doniczek wewnątrz.

Do każdego pojemnika należy wysiać po kilka nasion na 3-4 tygodnie przed przewidywanym ostatnim przymrozkiem. Jeśli zaczynasz w pomieszczeniu, kiełki powinny pojawić się po 2-10 dniach.

Nasiona sałaty najlepiej kiełkują, gdy temperatura wynosi około 70˚F. Jeśli temperatura wynosi 80˚F lub więcej, nasiona nie wykiełkują. Jeśli gleba jest zbyt zimna (na przykład w garażu lub nieogrzewanej, zimnej szklarni), kiełkowanie potrwa znacznie dłużej, ale zazwyczaj kiełkują w ciągu dwóch tygodni.

W każdej doniczce torfowej wypełnionej organiczną mieszanką startową umieść po kilka nasion. Należy je wysiać na głębokość około 1/4″. Podlej je, przykryj kopułą nawilżającą i poczekaj, aż wykiełkują.

Po kilku dniach sprawdź, czy pojawiły się kiełki. Gdy pojawią się kiełki, usuń kopułę nawilżającą i zapewnij kiełkom dużo światła słonecznego w południowym oknie lub w lampce do uprawy.

Po uzyskaniu dwóch prawdziwych liści siewki należy przerzedzić do najlepiej wyglądających. Przed przesadzeniem rośliny należy zahartować. Przesadzanie najlepiej przeprowadzać w pochmurny dzień przy spokojnym wietrze.

Brokuły

Uprawa brokułów może być nieco trudniejsza niż sałaty, ale nie jest niemożliwa.

Jest to kolejna roślina, z której można uzyskać dwa ładne zbiory (jesienią i wiosną), ale uprawa wyłącznie w pomieszczeniach jest trudna.

Wyhodowanie jednej główki brokułów zajmuje sporo czasu, dlatego korzystne jest rozpoczęcie uprawy w pomieszczeniach zamkniętych, gdy temperatury są jeszcze niskie, a ryzyko przymrozków wciąż bliskie.

Rozpoczynanie uprawy brokułów w pomieszczeniach

Brokuły należy zacząć uprawiać na około 7-9 tygodni przed ostatnim przewidywanym przymrozkiem. Jeśli uprawiasz rośliny jesienne, zacznij je również uprawiać w pomieszczeniach zamkniętych na około 10-12 tygodni przed pierwszymi przewidywanymi przymrozkami.

Podobnie jak sałata, brokuły lubią chłód, dlatego wysiane nasiona należy trzymać w miejscu, w którym temperatura wynosi około 70°F. Pozostaw je pod przykryciem, dopóki nie pojawią się kiełki. Ja zaczynam uprawę brokułów w mieszkaniach i przesadzam je do większych doniczek, gdy rozwiną pierwsze prawdziwe liście, zanim wysadzę je na zewnątrz.

Nasiona wysiewa się na głębokość około 1/4″ w mieszance startowej po dwa na komórkę. Można rozdzielić siewki i zachować je wszystkie podczas przesadzania do doniczek. Podlej i przykryj kopułą nawilżającą.

Gdy pojawią się kiełki, zdejmij kopułę i daj im trochę światła. Przerzedzaj lub przesadzaj do doniczek, gdy wszystkie siewki wypuszczą dwa prawdziwe liście. Sadzonek, które przerzedzasz, nie wyrywaj. Wystarczy je przyciąć. Wyrywanie ich może zakłócić rozwój siewek, które chcesz zachować.

Przed przesadzaniem należy poświęcić kilka dni na zahartowanie roślin. Podczas zbiorów pozostaw rośliny w ziemi, abyś mógł cieszyć się pędami bocznymi, które rośliny wypuszczą jesienią.

Pomidory

Czy wiesz, że informacja o „liczbie dni do osiągnięcia dojrzałości” podana na opakowaniu nasion roślin wstępnie wysadzonych do gruntu wskazuje, jak długo trzeba czekać na plon po przesadzeniu 6-tygodniowych sadzonek? Prawdziwa historia. Więc ta odmiana pomidorów, którą kupiłeś, a na której jest napisane 65 dni… to jest 65 dni plus 6 do 8 tygodni czasu w pomieszczeniu.
Uprawa pomidorów to jedna z moich ulubionych pasji ogrodniczych. Potrafią być jednak wybredne. W ogóle nie lubią zimna. Zazwyczaj do kiełkowania nasion używam maty grzewczej, ponieważ lubią ciepło.

Rozpoczynanie uprawy pomidorów w pomieszczeniach

Nasiona pomidorów należy wysiewać w pomieszczeniach zamkniętych na około 6 tygodni przed ostatnim przewidywanym przymrozkiem. Uwielbiają one ciepłe środowisko, więc choć nie jest to konieczne, mata do kiełkowania nasion lub ciepły blat lodówki mogą pomóc w szybszym kiełkowaniu.

Ja wysiewam swoje nasiona w mieszkaniach. Pomidory najlepiej poradzą sobie, jeśli zostaną 2-3 razy przesadzone, zanim znajdą się na zewnątrz, a nie chcesz przenosić ich na zewnątrz zbyt wcześnie.

W każdej komórce wysiewaj po 2 nasiona na głębokość około 1/4″. Zwilż mieszankę startową, przykryj kopułą wilgotnościową i poczekaj. Jeśli masz matę grzewczą, teraz jest idealny moment, aby ją wykorzystać. Rośliny lubią temperaturę około 80˚F, ale kiełkują już w temperaturze 60˚F. Nie sadziłbym ich obok sałaty i brokułów, tak dla informacji.

Za około 5 dni do 2 tygodni powinno pojawić się kilka kiełków. Należy otworzyć kopułę humdity, ale trzymać ją tam tak długo, aż zobaczy się, że wszystko zaczyna kiełkować. Gdy wszystko wykiełkuje, matę można usunąć, upewnij się tylko, że temperatura w miejscu uprawy nie będzie się wahać.

Gdy sadzonki mają już kilka dobrych, prawdziwych liści, można je bezpiecznie przesadzić do większych doniczek. Sadzonki, których nie chcesz zachować, możesz odciąć od komórki i przesadzić całą komórkę lub wyjąć je, bardzo delikatnie, z mieszanki i przesadzić do większych doniczek.

Upewnij się, że kiełki mają dostateczną ilość światła. Niskie siewki pomidorów są zmorą mojego życia, ale można to naprawić, po prostu przesadzając je głębiej.

Pomidory bardzo zyskują na hartowaniu, więc nie pomijaj tego istotnego kroku. Jak już mówiłem, upewnij się, że gleba jest ciepła (możesz ją wcześniej ogrzać, jeśli chcesz) i nie chcesz, aby temperatura w ciągu dnia była niższa niż 70°F, a w nocy niższa niż 50°F, aby pomidory były najszczęśliwsze.

Papryka

W większości miejsc, podobnie jak w przypadku pomidorów, paprykę należy uprawiać w pomieszczeniach zamkniętych. Ich okres wegetacji jest długi, ale większość z nas nie ma odpowiednich temperatur, aby je utrzymać.

Możemy przedłużyć sezon wegetacyjny, rozpoczynając uprawę nasion w pomieszczeniach zamkniętych, dzięki czemu osoby mieszkające w chłodniejszych strefach ogrodniczych będą mogły uprawiać rośliny ciepłolubne przed spadkiem temperatury późnym latem i wczesną jesienią.

Wysiew nasion papryki w pomieszczeniach

Niezależnie od tego, czy mówimy o papryce słodkiej czy ostrej, takiej jak jalapenos lub chili, wszystko jest takie samo. Zazwyczaj zaczynam wysiewanie nasion papryki tydzień przed wysiewem nasion pomidorów.

Powód? Ponieważ papryka ma długą historię kiełkowania, niezależnie od tego, jak gorąca jest ziemia.

Ogólnie mówi się, że nasiona należy wysiewać około 6 tygodni przed przewidywanymi ostatnimi przymrozkami. Ja swoje wysiewam około 7 tygodni wcześniej, co daje im dodatkowy tydzień na wykiełkowanie. Moje pomidory zwykle kiełkują wcześniej niż papryka.

Podobnie jak pomidory, papryki lubią gorąco. Mata grzewcza lub górna część lodówki to świetne miejsce, aby je uszczęśliwić. Ja również sadzę je w mieszkaniach i przesadzam do doniczek, zanim zostaną przesadzone na zewnątrz.

Sadzenie roślin w doniczkach ma swoje zalety i na ogół pozwala uzyskać silniejsze i bardziej żywotne rośliny, niezależnie od tego, co uprawiasz.

Nasiona należy wysiać na głębokość około 1/4″, ponownie. Delikatnie ubij mieszankę startową, podlej, załóż kopułę nawilżającą i czekaj. Kiełkowanie niektórych bardziej wybrednych odmian może trwać nawet 2 tygodnie. Nie bądź rozczarowany, jeśli po rozpoczęciu wszystkich innych prac nie widzisz ich. Są powolne, ale zazwyczaj w końcu wykiełkują.

Mam kilka czekoladowych papryczek, których nigdy nie udało mi się wykiełkować, niezależnie od tego, co robię. Sprawdziłem kiełkowanie i po prostu nie ma go tak, jak w przypadku cudownych odmian kalifornijskich.

Gdy w końcu pojawią się kiełki, można usunąć kopułę humdity i ogrzewanie, umieszczając nad nimi lampę (lub wystawiając je na słoneczne okno). Po uzyskaniu pierwszego zestawu prawdziwych liści można je przesadzić do doniczek, zachowując wszystkie lub usuwając słabsze siewki.

Paprykę należy również zahartować i przesadzić do ciepłej gleby. Jeśli gleba jest zbyt zimna lub temperatura zbytnio spadnie, nie należy spodziewać się udanych zbiorów. Będzie kilka owoców, ale niewiele. Najlepiej jest zachować ostrożność i odczekać trochę z przesadzaniem tych ciepłolubnych warzyw. Zwykle kilka tygodni po ostatnim przewidywanym przymrozku, tak dla pewności.

Kapusta

Kolejnym warzywem lubiącym chłodną pogodę jest kapusta, której zbiory można uzyskać, rozpoczynając uprawę wewnątrz. Podobnie jak w przypadku sałaty, można ją sadzić sukcesywnie, aby zapewnić sobie stałe zbiory aż do nadejścia upałów.

Rozpoczynając uprawę w pomieszczeniach, nie tylko zapewniasz sobie start, zanim gleba będzie wystarczająco ciepła, aby kiełkować na zewnątrz, ale także pomagasz w walce z robakami, ponieważ większe rośliny łatwiej jest pokryć.

Rozpoczynanie uprawy kapusty w pomieszczeniach

Jest to kolejna roślina, która najlepiej radzi sobie, gdy jest wysiewana do większych, pojedynczych doniczek torfowych, a nie do komórek. W ten sposób można jednak wysadzić wszystko, co ma ochotę, co może zaowocować silniejszymi roślinami.

Podobnie jak w przypadku sałaty, kiełkowalność jest najlepsza, gdy temperatura gleby wynosi około 70˚F. Nasiona należy wysiać około 4 tygodnie przed spodziewanym ostatnim przymrozkiem.

Wystarczy wysiać kilka nasion na głębokość 1/4″ w podłożu do kiełkowania. Podlej, przykryj kopułą i czekaj. Gdy nasiona zaczną kiełkować, zdejmij kopułę, umieść je w jasnym miejscu i pozwól im rosnąć.

Gdy zaczną się tworzyć prawdziwe liście, można przerzedzić sadzonki, odcinając słabsze rośliny.

Po kilkudniowym okresie hartowania sadzonki należy przesadzić do gleby zdatnej do uprawy. Najlepiej przesadzać je w pochmurny, spokojny dzień.

Kabaczek na zimę

Uprawa kabaczków w pomieszczeniach ma swoje zalety. Dzięki temu, że nasiona wysiewa się w pomieszczeniu, można uniknąć potencjalnie niszczycielskich szkodników.

Zwłaszcza w przypadku kabaczków zimowych osiągnięcie dojrzałości może zająć trochę czasu, dlatego w większości stref klimatycznych zaleca się rozpoczynanie uprawy w pomieszczeniach. Cukinia i inne letnie kabaczki rosną tak szybko i obficie, że można je wysiewać bezpośrednio, jeśli jest taka potrzeba.

Kolejna roślina, która najlepiej poradzi sobie, gdy zostanie posadzona w pojedynczych doniczkach o średnicy od 2 do 4 cali, ponieważ dość szybko osiąga duże rozmiary.

Do każdej doniczki należy wysiać około dwóch nasion na około 4 tygodnie przed przewidywanym ostatnim mrozem. Nasiona nie kiełkują w temperaturze poniżej 66˚F, co oznacza, że rozpoczynając uprawę w pomieszczeniach zamkniętych, można kontrolować temperaturę gleby i uzyskać dobre warunki kiełkowania.

Nasiona kabaczka są większe, dlatego należy je wysiewać na głębokość od 1/2″ do 1″ w podłożu do kiełkowania. Podlewanie. Przykryj kopułą nawilżającą i poczekaj na kiełkowanie od 4 do 10 dni.

Gdy kiełki zaczną kiełkować, zdejmij kopułę nawilżającą i daj im trochę światła. Można je przerzedzić, gdy zaczną wypuszczać prawdziwe liście, wybierając silniejsze siewki.

Przed przesadzeniem należy je zahartować. Najlepsze rezultaty daje przesadzanie w pochmurny, spokojny dzień.

Cebula

Jeśli nigdy nie uprawiałeś cebuli z nasion i zawsze używałeś zestawów, to czeka cię nie lada gratka. Jest to jedna z moich ulubionych roślin do uprawy z nasion. W ten sposób mogę uzyskać wiele różnych odmian.

Cebula jest naprawdę łatwa w uprawie z nasion. Trzeba je zacząć wcześnie, ale ja zawsze mam więcej szczęścia z domowymi sadzonkami niż z sadzonkami.

Rozpoczynanie uprawy cebuli w pomieszczeniach

Cebula jest zwykle pierwszą rośliną, którą zaczynamy uprawiać w domu każdej zimy. Tak, zimą, ponieważ nasiona należy wysiać około 10 tygodni przed ostatnim spodziewanym mrozem.

W naszej strefie (strefa 5b) zwykle rozpoczyna się je w połowie lutego. Najlepiej jest użyć dużego pojemnika, takiego jak skorupka po jagodach lub podobnego, z dobrym drenażem. Pojemnik o wymiarach 4″X6″ jest idealny.

Wypełnij pojemnik prawie do końca mieszanką startową nasion. Wysiej dwie linie o głębokości 1/2″ w poprzek pojemnika. Nasiona są małe, więc wystarczy je rozsypać w wykonanych liniach i luźno przykryć ziemią.

Kiełkowanie cebuli może trochę potrwać, więc podobnie jak w przypadku papryki, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Aby uzyskać dobre kiełkowanie i silne rośliny, należy zapewnić im dużo światła i odpowiednią wilgotność gleby.

Gdy kiełki zaczną się rozwijać, można je ścinać, gdy osiągną wysokość około 4 cali, i cieszyć się ich świeżością.

Sadzonki należy przesadzić, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków. Na jedno miejsce należy wysadzić około czterech sadzonek.

Groszek

Wiem, że groszek zwykle uprawia się na zewnątrz, ale jego produkcja trwa dość długo, a ja jestem niecierpliwy. Ponadto za każdym razem, gdy próbowałem wysiewać groszek bezpośrednio, nie miałem ani jednej rośliny. Nie było nawet najmniejszej oznaki życia. Dlatego zacząłem uprawiać groch w domu.

Zazwyczaj uprawiamy groszek cukrowy, nie jesteśmy wielkimi smakoszami groszku w łupinach, ale każdy z nich można zasiać w ten sam sposób.

Rozpoczynanie uprawy grochu w pomieszczeniach

Na wstępie powiem, że to jest to, co działa dla mnie wyjątkowo dobrze. Nasiona należy wysiewać w pojedynczych doniczkach z torfem lub czymś innym biodegradowalnym, ponieważ w przeciwnym razie nie będą się dobrze przyjmować przy przesadzaniu.

Nasiona należy wysiać w dużych, pojedynczych pojemnikach około 6 tygodni przed spodziewanym ostatnim przymrozkiem. Nasiona można wstępnie namoczyć, dzięki czemu kiełkowanie będzie szybsze.

W każdej doniczce należy wysiać po dwa nasiona na głębokość około jednego cala. W przeciwieństwie do wielu innych roślin, temperatura gleby dla tych roślin powinna wynosić około 60˚F. Nie przykrywam groszku kopułą wilgotności, pozwalam mu po prostu robić swoje.

Po wykiełkowaniu grochu należy rozpocząć jego hartowanie i przesadzić go, gdy tylko gleba będzie zdatna do użytku. Groszek poradzi sobie z lekkim mrozem, ale trzeba się upewnić, że go zahartujesz.

Dodaj komentarz