Kategorie:

Naucz się słówek: 5 wskazówek, jak skutecznie uczyć się słownictwa

Avatar
Opublikowane przez k.

Nauka słownictwa jest istotną częścią nauki języka. Bez względu na to, jak doskonała jest twoja gramatyka, jeśli nie masz słów, żeby się wytłumaczyć, nie zajdziesz daleko w nauce języka. Jednak z poszerzaniem zasobu słownictwa jest jak z dietą: Trzeba włożyć w to wysiłek. Każdy musi sam znaleźć sposób, który będzie dla niego skuteczny. A dzięki odpowiedniej metodzie będziesz mógł uczyć się słownictwa szybko i skutecznie.

Powrót do podstaw

Jednym z najpopularniejszych sposobów nauki słownictwa jest sprawdzenie w słowniku jego znaczenia, poprawnej pisowni i wymowy. Po sprawdzeniu oficjalnej definicji danego słowa, lepiej jest połączyć nowe słowo z pamięcią i stworzyć własną definicję, ponieważ większość słów nie ma idealnego tłumaczenia swojego znaczenia. Na samym początku, aby efektywnie uczyć się słownictwa, bardzo ważne jest również poznanie IPA danego słowa. Wymowa słów może się zmieniać w zależności od części mowy, ich znaczenia i miejsca w zdaniu. Znajomość prawidłowej wymowy pozwala uniknąć konieczności powrotu i korygowania złych nawyków.

Powiązanie z realnym kontekstem życia

Zamiast recytować i pisać listy przypadkowych słów, warto szybko uczyć się słów, umieszczając je w kontekście. Słownictwo można łatwo zapomnieć, gdy przechodzi się do nowego. Ćwiczenie nowych słów w ciągu tygodnia tak często, jak to możliwe, może utrwalić nową wiedzę i utrzymać motywację. Naukowcy Victor Boucher i Alexis Lafleur z Uniwersytetu w Montrealu w Kanadzie odkryli, że powtarzanie słów na głos innej osobie jest bardziej skuteczne niż czytanie ich samemu sobie. Wskazuje to na fakt, że im bardziej kojarzysz swoje słownictwo z codziennymi treściami i angażujesz się w sensowną komunikację, tym bardziej wzmacniasz swoją płynność i pamięć językową w dłuższej perspektywie.

Skup się na praktycznych słowach

Jeśli chcesz poszerzyć swój zasób słów ze względu na karierę zawodową, np. pracę w zagranicznej firmie, prawdopodobnie nie będziesz potrzebował wierszy ani sztuk Szekspira do nauki. Skup się na używaniu praktycznych słów, które są istotne dla Twojej kariery, hobby i rozmów w życiu codziennym. Im częściej używasz danego słownictwa, tym łatwiej jest się go nauczyć. Zawsze możesz zacząć od podstawowego słownictwa z życia codziennego, zanim przejdziesz do terminów specjalistycznych.

Ucz się z różnych źródeł

Dlaczego nie sprawić, by nauka języka stała się zabawą i rozrywką? Źródłem do nauki słownictwa mogą być piosenki, podcasty, filmy, książki i inne formy spędzania wolnego czasu. Przyswajanie nowych słów i zwrotów za pomocą innego medium jest bardziej efektywne i nie wymaga wysiłku, ponieważ wiąże się z wykorzystaniem pamięci wzrokowej lub słuchowej. Gdy słowo kojarzy się z melodią piosenki, sceną, postacią, wydarzeniem itp., obraz lub rytm pomogą w jego zapamiętaniu. Dlatego staraj się poznać znaczenie słów i zapisuj je za każdym razem, gdy napotkasz je w książkach, filmach i piosenkach. Włącz naukę języka do swoich zainteresowań i ucz się efektywnie słownictwa!

Zanurz się w społeczności językowej

Nie ma dosłownie żadnego sposobu, aby uniknąć języka, którego próbujesz się nauczyć, kiedy studiujesz za granicą lub spędzasz wakacje za granicą. Od oglądania lokalnych programów, komunikowania się z kolegami, zamawiania jedzenia w restauracjach, a nawet czytania reklam w mieście – każda interakcja w mieście zwiększy liczbę słów, które znasz. Zanurzenie się w języku obcym to najszybszy sposób, aby zwiększyć swoją zdolność rozumienia i mówienia w danym języku. Nie pozwól sobie na wymówki, że wstydzisz się rozmawiać z native speakerem!

Dodaj komentarz