Kategorie:

Jak zrobić domowe pączki: Przepis i pomysły na polewę

Avatar
Opublikowane przez k.

Aby zrobić domowe pączki, nie potrzebujesz wymyślnej frytkownicy: Wystarczy odrobina cierpliwości, pewna ręka i wyczucie czasu.

Jakie składniki wchodzą w skład pączków?

Pączki mają te same podstawowe składniki, co ciasto: Mąka, cukier, masło, jajka i sól, a także mleko, maślanka, woda, a nawet cydr jabłkowy tworzą wilgotne, lekkie ciasto, które nadaje pączkom tradycyjnie delikatną strukturę. Pączki – zwłaszcza te uformowane w kształt nadmuchanego pierścienia – mogą być również wykonane z ciasta na zakwasie, zawierającego środek wyrastający, taki jak proszek do pieczenia lub drożdże.

3 rodzaje polew do pączków

Polewy mogą dodać koloru, tekstury i smaku do każdego pączka. Polewy takie jak orzechy i posypki nadają ciastu teksturę, a glazury i cukry dodają słodkości i koloru. Istnieje wiele rodzajów polew, spośród których można wybierać:

Cukier puder i cukier oprószony są idealne dla początkujących pączkarzy, którzy wolą proste, nieskomplikowane polewy. Cukier cynamonowy jest jedną z najłatwiejszych w przygotowaniu i stosowaniu polew: Po prostu wrzuć świeżo usmażone pączki do dużej miski wypełnionej mieszanką ½ szklanki białego cukru i jednej łyżki stołowej mielonego cynamonu lub posyp mieszanką obficie po wierzchu. Eksperymentuj z cukrem pudrem lub innymi przyprawami, takimi jak mielony kardamon.

Do najpopularniejszych dodatków do pączków należą glazury: Lekka warstwa cukrowego lakieru dodaje ciastu subtelną nutę uzupełniającej słodyczy i smaku, podnosząc ogólny wygląd pączka. Możesz wybrać klasyczną polewę klonową lub czekoladową albo eksperymentować z bardziej złożonymi smakami, takimi jak kwiat pomarańczy lub woda różana, skórka cytrusowa, a nawet chili. Aby uzyskać optymalną polewę, poczekaj, aż pączki ostygną do temperatury pokojowej. Pozwolenie pączkom na ostygnięcie pomoże polewie przylgnąć do powierzchni pączka, a nie rozpłynąć się lub stać się zbyt rzadką.

Dodatki, takie jak posypka, kawałki bekonu, orzechy, płatki kwiatów, suszone owoce lub kandyzowana skórka cytrusów, dodają tekstury i dodatkowego smaku każdemu pączkowi z polewą.

Przepis na domowe pączki – donuty

WYKONANIE:
10-12 pączków
CZAS PRZYGOTOWANIA
10 min
CZAS CAŁKOWITY
1 godz. 10 min
CZAS PIECZENIA
1 godz.

Składniki

½ szklanki mleka pełnego
1 paczka aktywnych suchych drożdży (około 2 ¼ łyżeczki)
1 duże jajko
3 łyżki stołowe niesolonego masła, roztopione
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
2 ½ szklanki mąki uniwersalnej, przesianej
½ łyżeczki soli
1 ½ łyżki stołowej cukru
1 kwarta oleju roślinnego

  1. Podgrzej mleko w małym rondelku na małym ogniu. Gdy na powierzchni mleka pojawi się para, zdejmij z ognia i przelej do małej miski. Dodaj drożdże i odstaw na co najmniej 5 minut, aż się spienią. W międzyczasie ubij jajko, roztopione masło i ekstrakt waniliowy.
  2. Połączyć suche składniki w misce do mieszania. Dodaj mieszankę drożdżową, a następnie masło, jajko i wanilię. Wymieszaj drewnianą łyżką, aby uzyskać gęste, wałkowane ciasto.
  3. Przełożyć do misy miksera z przystawką do wyrabiania ciasta (można też wyrabiać ręcznie) i wyrabiać, aż ciasto będzie elastyczne, błyszczące i będzie przylegać do haka, około 7-8 minut. Umieść ciasto w lekko natłuszczonej dużej misce i przykryj folią. Pozostaw ciasto do wyrośnięcia w ciepłym miejscu na blacie lub w lodówce, aż podwoi swoją objętość.
  4. Rozgrzać olej na średnio-wysokim ogniu.
  5. Lekko oprószyć mąką czystą powierzchnię roboczą. Rozwałkuj ciasto na grubość około ½ -1 cala. Używając wykrawacza do ciastek, wykrawacza do pączków lub noża do wycinania, wykrawaj z ciasta kółka lub okręgi.
  6. Dodaj pączki do rozgrzanego oleju, nie więcej niż 2 naraz (dodanie zbyt wielu na raz obniży temperaturę oleju i spowoduje, że pączki będą rozmiękłe) i smaż na złoty kolor, około 3-4 minuty z każdej strony. Wyjmij łyżką cedzakową i przenieś na stojak do chłodzenia lub blachę wyłożoną ręcznikami papierowymi, a następnie powtórz z pozostałymi pączkami. (Jeśli planujesz pokryć pączki polewą, umieść je na stojaku z drutu, aby ułatwić sobie polewanie).

Dodaj komentarz