Kategorie:

Nauka rysowania: Jak nauczyć się rysować?

Ile czasu zajmuje nauka rysowania, jest jednym z najczęstszych pytań zadawanych przez artystów w początkowej fazie. Pytamy o to z powodów, takich jak sprawdzenie, czy wystarczająco szybko poprawiamy nasze umiejętności rysowania lub rozważenie, czy mamy na to czas. Tak więc, zgodnie z moim doświadczeniem i artystami, których znam w swoim życiu, ile czasu zajmuje nauka rysowania? 

Nauka dobrego rysowania trwa średnio dwa lata. Czas potrzebny każdej osobie na rysowanie może być dłuższy lub krótszy w zależności od tego, jak podchodzi do rysowania, czasu, jaki ćwiczy i jak łatwo uczą się nowych rzeczy. W zależności od celów artysty nauka rysowania może trwać od miesiąca do lat. 

Dwa lata sprawdzają się idealnie jako średnia. Ale jeśli chcesz określić, ile czasu  zajęłoby  ci  nauczenie się rysowania, poniżej znajduje się kilka ilustrowanych przykładów z różnymi poziomami rysowania i zasobami, które dadzą ci dokładniejszą odpowiedź.

Jak długo trwa nauka dobrego rysowania?

Nauka dobrego rysowania jest tak osobistym doświadczeniem, że jedna osoba może się tego nauczyć w trzy miesiące, a inna może nauczyć się tego samego w rok. Czas potrzebny każdej osobie na naukę rysowania różni się ze względu na pięć głównych czynników: metoda, czas, konsekwencja, szybkość uczenia się nowych rzeczy i to, co uważasz za dobre. 

Porozmawiajmy najpierw o tym, co uważasz za dobre narysowanie. Aby to zrobić, ograniczę rysunek do czterech różnych poziomów: początkującego, średniozaawansowanego, doświadczonego i eksperta. 

Wszystkie poniższe przykłady stworzyłem w tych warunkach: 

  • Osoba nie ma żadnego wcześniejszego doświadczenia w rysowaniu.
  • Osoba stale rysuje jedną godzinę dziennie.
  • Osoba ma zorganizowane podejście do nauki rysowania (o czym opowiem w dalszej części tego postu)
  • Osoba nie ma żadnego szczególnego daru ani talentu do rysowania. 

Czas potrzebny na rysowanie jak początkujący artysta

Jeśli twoje pragnienie, aby nauczyć się rysować, zaczęło się, ponieważ zobaczyłeś rysunek podobny do powyższego, prawdopodobnie będziesz w stanie dobrze go narysować za cztery miesiące . Kiedy mówię „dobrze to narysuj”, mam na myśli, że możesz przedstawić powyższy rysunek z 90% lub większą dokładnością. 

Czas potrzebny na rysowanie jak artysta średniozaawansowany

Aby rysować jak artysta średniozaawansowany, musiałbyś ćwiczyć rysunek przez co najmniej dwa lata. W tym momencie elementy sztuki, które stosujesz do swoich rysunków, są nieco bardziej złożone i lepiej rozumiesz wartość, perspektywę i proporcje. 

Czas potrzebny na rysowanie jak doświadczony artysta

Słowo doświadczenie ma w sobie moc. Rysowanie jako doświadczony artysta wymaga co najmniej pięciu lat praktyki rysunkowej, teorii i różnych zestawów umiejętności. Po pięciu latach konsekwentnego rysowania każdego dnia bardzo realistyczne jest tworzenie rysunków takich jak powyżej. W tym momencie prawdopodobnie będziesz w stanie narysować wszystko, czego się uczysz. 

Czas potrzebny na rysowanie jak doświadczony artysta

Jak w przypadku każdej umiejętności, nigdy nie przestajesz się jej uczyć. Każdy profesjonalny artysta wciąż mówi: „Nadal uczę się rysować każdego dnia”. Wszystko, co obejmuje rysunek, jest tak duże, że prawdopodobnie w wielu przypadkach całe życie nie wystarczy, aby opanować wszystkie jego aspekty. Jednak, aby być zadziwiającym artystą, nie musisz wiedzieć wszystkiego o rysowaniu, ale być bardzo dobrym w jego podstawach i ćwiczyć swoje umiejętności. Trudno zmierzyć czas potrzebny do osiągnięcia tego poziomu biegłości w rysowaniu, ale powiedziałbym  , że potrzebujesz co najmniej dwudziestu lat konsekwentnej nauki i praktyki, aby znaleźć się wśród ekspertów. 

Jak powiedział kiedyś wielki Michał Anioł:

„Gdyby ludzie wiedzieli, jak ciężko pracowałem, aby osiągnąć mistrzostwo, wcale nie wydawałoby się to takie wspaniałe”.

-Michał Anioł.

Ten cytat mnie bawi. Zastanawiam się, czy nawet ktoś taki jak Michał Anioł musiał tak ciężko mówić, aby osiągnąć mistrzostwo, czy ktoś może nauczyć się rysować?

Aby to nieco wzmocnić, zobaczmy, ile czasu zajęłoby nauczenie się rysowania niektórych z najpopularniejszych stylów rysowania. 

Jak długo trwa nauka różnych stylów rysowania?

Każdy styl rysowania ma aspekty, które mogą być łatwiejsze lub trudniejsze do nauczenia, a jest kilka stylów, które jeśli wiesz, jak rysować poprawnie, prawdopodobnie będziesz w stanie narysować wszystko później. Oto kilka popularnych stylów rysowania i czas ich nauczenia.

Jak długo trwa nauka rysowania anime?

Możesz nauczyć się dobrze rysować anime w ciągu jednego roku,  ale zwykle potrzeba od  trzech do czterech lat odpowiedniego treningu  , aby być biegłym w rysowaniu mangi. W zależności od tego, jak głęboko chcesz zagłębić się w styl rysowania mangi, może to zająć jeszcze więcej. Aby dać ci przykład, możesz bardzo dobrze narysować postacie z anime, ale rysunki strukturalne, zwierzęta i wszystko, co możesz wymyślić w stylu anime, może zająć więcej czasu. 

Jak długo trwa nauka rysowania komiksów?

Mimo że komiksy i anime mają pewne podobieństwa, komiksy są znacznie bardziej realistyczne niż rysunki w stylu mangi. Możesz osiągnąć przyzwoity poziom komiksu w ciągu jednego do dwóch lat,  ale osiągnięcie poziomu biegłego zajęłoby znacznie więcej czasu. Czas, jaki zajęłoby komuś bardzo dobre narysowanie komiksów, to około czterech do sześciu lat ciągłej nauki i praktyki rysowania.

Nauczenie się tego stylu rysowania zajmuje więcej czasu ze względu na szczegóły i widoczne różnice, jakie ma wiele postaci. W przeciwieństwie do stylu anime/mangi, obecność anatomii w komiksowym stylu rysowania jest znacznie bardziej zauważalna. 

Jak długo trwa nauka realistycznego rysowania?

Nauka realistycznego rysowania zajmuje średnio od pięciu do dziesięciu lat odpowiedniego, konsekwentnego treningu. Możesz osiągnąć średni poziom w ciągu dwóch lat, ale liczba umiejętności, które musisz opanować, aby realistycznie rysować, wymaga czasu. 

Aby rysunek uznać za realistyczny, musi on mieć odpowiednie proporcje, linie, które prawidłowo odzwierciedlają anatomię obiektu, cieniowanie, perspektywę, jakość linii i wiele innych rzeczy. Realistyczny rysunek może nie mieć zbyt wiele miejsca na zabawę, jak mają różne style rysowania. Na przykład styl rysowania mangi tworzy fikcyjne postacie, co oznacza, że ​​nie musisz rysować tematu dokładnie tak, jak w prawdziwym życiu. Jednak realistyczny rysunek to styl, który wymaga od artystów przestrzegania wielu zasad i dużej precyzji.  

Teraz masz jaśniejszą i bardziej realistyczną wizję czasu potrzebnego na naukę rysowania. Ale wszystkie te osie czasu zakładają, że artysta stosuje właściwe podejście do nauki rysowania. Zobaczmy, jakie czynniki wpływają na szybkość nauki rysowania przez artystę. 

Czynniki rysunkowe i wskazówki, które mogą przyspieszyć Twój czas nauki

Nie ma wątpliwości, że poprawisz swoje umiejętności rysowania, po prostu rysując cokolwiek. Jeśli jednak podejdziesz do nauki rysowania z bardziej zorganizowanym i wydajnym planem, wyniki zobaczysz znacznie szybciej. 

1- Szkicuj codziennie przez co najmniej godzinę

Nie ma liczby samouczków dotyczących rysowania, które możesz przeczytać lub obejrzeć, aby poprawić swoje umiejętności rysowania, jeśli nie weźmiesz kartki papieru, ołówka i nie zaczniesz rysować. Jeśli potrafisz rysować dłużej niż godzinę dziennie, zrób to; szybciej osiągniesz swoje cele. 

Porada 1: Bądź cierpliwy dla siebie. To normalne, jeśli nie tworzysz od razu fantastycznych dzieł sztuki, więc nie zniechęcaj się wynikami w tym momencie. Kiedy pozwolisz sobie na poprawę, wyniki będą naturalnie widoczne.

2- Naucz się podstaw rysowania

Zrozumienie ich jest szczególnie ważne, ponieważ powstrzymają cię od uczenia się wielu złych praktyk rysowania, których będziesz musiał się później oduczyć. Te podstawy to:

  • Perspektywa:  Wszystko, co widzimy, jest w perspektywie i chociaż jesteśmy tak narażeni na tę koncepcję, rysowanie w perspektywie jest sporym wyzwaniem, jeśli nie znasz podstaw. Większość rysunków dla początkujących wygląda z tego powodu dziwnie. 
  • Forma:  Nauka rysowania podstawowych figur, takich jak kwadraty, trójkąty i koła, jest bardzo korzystna dla ogólnego rysunku. Może się wydawać, że nie ma ścisłego związku między tymi formami a bardziej złożonymi rysunkami. Jednak rzeczywistość jest taka, że ​​prawie wszystko, co rysujemy, zawiera je, więc ważne jest, aby je dogłębnie zrozumieć. 
  • Anatomia:  I nie tylko anatomia człowieka, ale anatomia zwierząt, anatomia roślin i tak dalej. Nie musisz studiować anatomii w pełnym zakresie, ponieważ jest to aspekt rysunkowy, którego opanowanie może zająć kilka lat. Na razie możesz nauczyć się podstaw i kontynuować naukę, gdy rysujesz więcej. 
  • Skład:  Jest to powszechnie znana koncepcja w fotografii. W przeciwieństwie do fotografii, kiedy rysujesz, nie ma ograniczeń co do tego, co możesz lub czego nie możesz rysować; wolność może sprawić, że stworzysz wyjątkowe dzieła sztuki lub stworzysz sztukę, która nie do końca przekonuje do tego, co zamierzałeś. Głównym aspektem rysowania, którego się tutaj uczysz, jest skala i proporcje. Dobre ich zrozumienie pomoże ci poprowadzić ludzi do tego, co chcesz, aby zobaczyli i stworzyć pełniejsze rysunki. Jedną z rzeczy, które możesz zrobić, aby dowiedzieć się o kompozycji, to zobaczyć, jak profesjonalni artyści robią to w swoich pracach. Kompozycja w sztuce to duży temat, ale na początek wystarczy nauczyć się podstaw. 

Porada 2: Zanurz się w tym, czego chcesz się nauczyć rysować.  Nie zniechęcaj się, gdy widzisz bardzo utalentowanych ludzi! Talent, który mają artyści, których podziwiasz, jest wynikiem czasu, który praktykowali. Rysowanie to umiejętność, a ty też możesz osiągnąć ten poziom. 

3- Użyj wszystkiego, co masz do dyspozycji, aby narysować

Rysunkom może brakować proporcji. Użyj do tego linijki. Zostaw kilka śladów ołówka z długością i wysokością rysunku, w których zaczyna się i kończy głowa, oraz inne niezbędne znaki, aby linie były na miejscu. 

Linijka to tylko jedno narzędzie do rysowania, ale dostępne są również siatki, rysowanie za pomocą odniesień, samouczki online i wiele innych rzeczy. Jeśli jest coś, co Twoim zdaniem może pomóc Ci osiągnąć Twoje cele rysunkowe, zrób to lub użyj tego. 

Porada 3: Nie wszystko, co rysujesz, musi być odręczne. Chociaż większość rzeczy, które narysujesz, będzie odręczne, każde narzędzie, którego możesz użyć, aby poprawić wygląd swoich rysunków, nie jest złą praktyką. Jeśli jednak Twoim celem jest ulepszenie rysunku odręcznego, poszukaj samouczków i wskazówek, jak zrobić to poprawnie, chociaż zwykle jest to umiejętność, która naturalnie rozwija się z czasem i doświadczeniem. 

4- Zidentyfikuj, w czym jesteś dobry w rysowaniu i popraw to

Jednym z najlepszych sposobów na znalezienie swojego stylu artystycznego jest określenie, w czym jesteś dobry w rysowaniu. Kiedy jesteś dobry w czymś konkretnym, zwykle dzieje się tak dlatego, że naturalnie to lubisz, więc jeśli będziesz dalej nad tym pracować, zaczniesz rozwijać osobisty styl. Nie musisz spieszyć się z tym procesem, po prostu rysuj w wielu różnych stylach, aż znajdziesz to, co lubisz. 

Znalezienie swojego stylu jest „niezbędne”, ponieważ każdy styl rysowania wymaga pewnej ilości czasu do opanowania, a jeśli spróbujesz być mistrzem w każdym rodzaju, zajmie ci to dużo czasu. Nie jest to jednak niemożliwe, więc jeśli chcesz to zrobić, za wszelką cenę, zrób to. 

Porada 4: Jeśli możesz, znajdź nauczyciela sztuki lub kogoś, kto zweryfikuje Twoje rysunki. Jedną z rzeczy, które pomogą ci szybciej nauczyć się dobrze rysować, jest posiadanie kogoś z doświadczeniem, aby udzielić porady. Czasami brak wiedzy artysty może powstrzymać ją przed dostrzeżeniem błędów lub sposobów na poprawę, więc posiadanie drugiej opinii bardzo pomoże. Jeśli nie chcesz, aby ktoś przeglądał Twoje rysunki, sugerowałbym zwiększenie umiejętności samooceny. 

Rysowanie to umiejętność, której nauczenie się wymaga czasu, ale jestem pewien, że każdy może to zrobić z odpowiednim podejściem i zaangażowaniem. 

Ile godzin dziennie powinieneś ćwiczyć rysowanie, aby nauczyć się tego szybciej?

Minimalny czas, jaki powinieneś narysować dziennie, to godzina. Ale jak już wiesz, im więcej ćwiczysz, tym szybciej się tego nauczysz. Rysowanie nie jest wyjątkiem od tej reguły i uważam, że 5 godzin rysowania dziennie to świetny cel, jeśli chcesz szybciej widzieć ulepszenia. Rysowanie przez godzinę dziennie działa, ale niektóre rysunki mogą zająć 10 lub 20 godzin, a nawet więcej. W wielu przypadkach zaczniesz odczuwać, że to za mało czasu. 

Świetnym sposobem na ustalenie ilości czasu, który chcesz poświęcić na rysowanie, jest określenie, jak bardzo chcesz być świetnym artystą lub jak ważne jest to dla Ciebie i jak szybko chcesz osiągnąć swoje cele rysunkowe. Te wskazówki nie tylko pomogą ci w lepszym podejściu do nauki rysowania, ale także we wszystkim, czego chcesz się nauczyć w przyszłości. 

  • Jak bardzo chcesz być wielkim artystą? Jeśli od lat zastanawiasz się nad rysowaniem każdego dnia i uczynienie tej pięknej sztuki częścią swojego życia, ważne jest, aby zdecydować, jak ważny jest rysunek w twoich życiowych priorytetach. Jeśli uważasz, że rysowanie to tylko hobby, nie powinno to być jednym z twoich głównych priorytetów; może wystarczy godzina dziennie. Jeśli uważasz, że to coś więcej niż hobby, 2 godziny dziennie mogą być zdrową ilością czasu. Lub jeśli jesteś podobny do mnie, osobą, która chce żyć z rysunku i sztuki, to poświęcenie 5-8 godzin dziennie ma sens. Nie myśl tylko o wspaniałym poczuciu bycia fantastycznym artystą, ale także o poświęceniach i dyscyplinie, które towarzyszą wszystkim, do czego chcesz dążyć. 
  • Jak szybko chcesz zostać wielkim artystą? Istnieje książka, która mówi, że potrzeba 10 000 godzin praktyki, aby stać się ekspertem we wszystkim, co, powiedziałbym, jest dyskusyjne. Jeśli jednak zastosujemy to podejście do rysowania i będziemy rysować tylko godzinę dziennie, zajęłoby nam 27 lat i pięć miesięcy, aby stać się ekspertami od rysowania. Ale gdybyśmy rysowali przez 5 godzin dziennie i korzystali z tego samego przykładu, zajęłoby nam pięć lat i sześć miesięcy, aby stać się ekspertami od rysowania. Nie zakładaj, że te przykłady są obiektywnymi prawdami! W zależności od podejścia do treningu i typu osoby, nauka rysowania jak ekspert może zająć mniej lub więcej.