Kategorie:

Zapisywanie celów: oto, dlaczego warto zapisywać cele

Według raportu USA Today dotyczącego postanowień noworocznych, ludzie, którzy spisują swoje postanowienia, są bardziej skłonni do ich zachowania niż ludzie, którzy po prostu o nich myślą lub rozmawiają – nawet jeśli jedyną różnicą między tymi dwiema grupami ludzi jest pisanie ich cele wcześniej.

Okazuje się, że pozornie prosta czynność pisania odblokowuje wszelkiego rodzaju psychologiczne i osobiste dynamiki, które przekładają się na realne, namacalne rezultaty. Mówimy o ponad 100% różnicy w wynikach.

Zwróć uwagę na następujące czynniki. Wyjaśniają, dlaczego zapisywanie swoich celów, niezależnie od tego, czy są to mniejsze cele krótkoterminowe, czy długoterminowe, drastycznie zwiększa szanse, że faktycznie osiągniesz to, co zamierzasz zrobić.

Zwiększona motywacja

Zbyt wiele osób podświadomie wierzy, że samo myślenie o zrobieniu czegoś jest tak samo dobre, jak faktyczne działanie. Mylą myślenie, rozważanie i analizę z działaniem (np. jeśli chodzi o adopcję kota). Nie zrozum mnie źle: kiedy ustalasz cele, powinieneś przeprowadzić badania. Powinieneś uzyskać wystarczającą ilość informacji, aby móc podjąć naprawdę świadomą decyzję.

Problem? Ludzie często mylą analizę i zbieranie informacji z podejmowaniem działań w celu osiągnięcia swoich celów. Oszukują się psychicznie, myśląc, że skoro przesiewają wszystkie te dane, mogą powstrzymać się od zejścia z płotu i odłożenia pieniędzy tam, gdzie są usta.

Pisanie planów i przedstawianie ich z podziałem krok po kroku to kolejna najlepsza rzecz po tym, jak trener życiowy dopinguje cię każdego dnia. Zwiększa motywację do rzeczywistego działania zgodnie z celami. Z drugiej strony, zbyt wiele analiz i gromadzenia informacji może pozostawić cię z niejasno zdefiniowaną koncepcją tego, jaki powinien być twój cel. W rzeczywistości często zdarza się, że ludzie cierpiący na „paraliż analityczny” nie mają absolutnie żadnych konkretnych celów. Ich cel jest tak źle zdefiniowany, swobodny i pozbawiony formy, że w końcu czują się mniej zmotywowani.

Nie ma poczucia pośpiechu, więc wciąż zbierają informacje i nie zbliżają się do osiągnięcia czegokolwiek, co ma prawdziwą wartość — nawet po spędzeniu ogromnej ilości czasu, wysiłku, a nawet pieniędzy.

Zawężony fokus

„Tam, gdzie się skupiasz, płynie twoja energia”.

Nie mogę tego wystarczająco podkreślić. Jeśli jesteś na czymś skupiony, łatwiej jest skierować na to swój czas, energię i koncentrację. W związku z tym zapisanie swoich celów pozwala jasno określić , na czym należy skoncentrować swój czas, pieniądze i zasoby. Wszystkie inne potencjalne priorytety są odkładane na bok i możesz skoncentrować się na tym, co naprawdę ważne.

Zbyt przytłoczony, aby osiągnąć to, co musisz zrobić?

Zdobądź impuls, którego potrzebujesz, aby iść naprzód, chwytając swój plan działania, aby zakończyć przytłoczenie, odzyskać motywację i połączyć swoje życie!

To skupienie zwiększa szanse, że uzyskasz zwrot swoich wysiłków. To skupienie zwiększa również wartość twojego zwrotu z wysiłku i zapobiega łatwemu zepchnięciu z toru.

Wyczyść benchmarki

Jeśli nie rozumiesz tego, co chcesz osiągnąć, zbyt łatwo jest sobie usprawiedliwiać porażkę. W rzeczywistości, jeśli twoje cele są wystarczająco niejednoznaczne (głównie dlatego, że nie są spisane), możesz się oszukać, myśląc, że prawie każdy wynik jest „sukcesem”.

Oczywiście, gdybyś był całkowicie szczery ze sobą, wiedziałbyś, że istnieją wyniki, które są o wiele bardziej pożądane niż większość osiągnięć, które uzyskujesz dzięki swoim wysiłkom. Niestety, trudno jest skupić się na tych prawdziwych wynikach, jeśli Twoje cele pozostają niejasne i elastyczne, ponieważ ich nie zapisałeś.

Zapisane cele wymagają pewnych rezultatów. Ponieważ widzisz konkretne wyniki, do których powinieneś dążyć, trudniej jest ci je zafałszować. W końcu robisz mniej wymówek i przygotowujesz się na prawdziwy postęp.

Zmniejszony stres

Ponieważ spisane cele są jaśniejsze i łatwiejsze do sprecyzowania, niż gdyby były tylko w twoim umyśle, ogólny poziom stresu spada . Kiedy ciągle zgadujesz, jakie powinny być twoje cele, zbyt łatwo jest się stresować.

Z jednej strony możesz mentalnie definiować swoje cele, aby były szersze, niż są w rzeczywistości. Oznacza to, że masz o wiele więcej powodów do zmartwień.

Z drugiej strony możesz myśleć o swoich źle zdefiniowanych niepisanych celach w tak ograniczonych kategoriach, że gdy pojawiają się wyzwania, zaczynasz wariować. Kopniesz się za to, że wcześniej nie pomyślałeś o pewnych nieprzewidzianych sytuacjach. W końcu spędzasz więcej pieniędzy i czasu na pożarach, które mogłeś wcześniej ugasić (lub zapobiec całkowitemu wybuchowi), gdybyś tylko spisał swoje cele.

Małe wygrane

Nie ma czegoś takiego jak niemożliwy cel. Pozwól, że powtórzę to jeszcze raz, na wypadek, gdyby to nie dotarło do ciebie: nie ma czegoś takiego jak niemożliwy cel . Jedyną rzeczą, która uniemożliwiłaby osiągnięcie celu, jest jego harmonogram lub harmonogram. Są to dwa zupełnie różne czynniki: oś czasu/termin i cel.

Jeśli mi nie wierzysz, pomyśl tylko o wyścigu kosmicznym z końca lat 50. między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi. Kiedy Kennedy śmiało powiedział , że Stany Zjednoczone wylądują człowieka na Księżycu, wielu ludzi na całym świecie myślało, że jest szalony. W ich umysłach załogowa misja księżycowa była materią fantazji. Zaledwie kilka lat później świat oszalał na punkcie telewizyjnego nagrania Neila Armstronga na powierzchni księżyca. Morał tej historii? Nie ma niemożliwych celów.

Kiedy zapisujesz swoje cele, możesz podzielić je na mniejsze, łatwiejsze do zaplanowania moduły. Im bardziej możesz podzielić cel na moduły, które pasują do realistycznej osi czasu, tym bardziej realistyczne i osiągalne stają się Twoje cele. Trudno zamienić swoje cele w moduły, jeśli ich nie zapiszesz. Możesz przegapić ważny szczegół.

Lepsze systemy

Ludzie sukcesu są w stanie osiągnąć sukces (i utrzymać go) poprzez budowanie systemów. Automatyzują. Zlecają. Robią rzeczy w określonej kolejności, co poprawia wartość ich wyników lub przyspiesza procesy. Innymi słowy, używają systemów zamiast po prostu polegać na szczęściu .

Jeśli nie zapiszesz swoich celów, bardzo utrudniasz sobie wymyślenie systemu. Możesz w końcu gonić swój ogon, ponieważ przegapiłeś ważny szczegół lub nie zwróciłeś uwagi na kluczowy proces.

Dolna linia

Jeśli chcesz zamienić więcej swoich wspaniałych pomysłów , nadziei i marzeń w formę, którą możesz zobaczyć, usłyszeć, dotknąć, posmakować i powąchać, musisz spisać swoje cele. Mogą wydawać się niesamowite w twoim umyśle, ale możesz skończyć po prostu na oparach pobożnych życzeń, jeśli nie zawracasz sobie głowy ich zapisywaniem. Osiągaj sukces szybciej i skuteczniej przy mniejszym stresie, po prostu spisując swoje cele. Zrób to już dziś i zacznij doświadczać lepszych wyników!