Kategorie:

Nauka gry na pianinie: jak zacząć grać na pianinie?

Jeśli chcesz rozpocząć naukę gry na pianinie, być może nie jesteś gotowy, aby od razu zacząć pobierać lekcje. Oto, jak możesz zacząć uczyć się podstaw w domu. Chcesz rozpocząć naukę gry na pianinie? Zacznij w domu! Dowiedz się, jak nauczyć się grać na pianinie dzięki tym sprawdzonym wskazówkom i trikom.

Przy 88 klawiszach do zapamiętania i około 45 000 funtów napięcia do pokonania, gra na pianinie jest bez wątpienia pracą zarówno fizyczną, jak i umysłową. Cała ta ciężka praca jest jednak tego warta, gdy pianista uderza w nuty i wydobywa z nich piękne dźwięki.

To jednak nie wszystko, co sprawia, że gra na pianinie jest niesamowita. Jak wynika z badań, nauka gry na pianinie może pomóc w doskonaleniu umiejętności językowych dzieci. Nie bez znaczenia jest też fakt, że mózg pianisty ma inną (i imponującą) pojemność.

Chcesz nauczyć się grać na pianinie, ale nie wiesz, od czego zacząć.

Na szczęście tak naprawdę potrzebujesz tylko dwóch rzeczy: pianina i chęci do nauki. O takie rzeczy jak nuty możesz martwić się później.

Poniższy przewodnik przeprowadzi Cię przez proces uczenia się nabywania, zapoznawania się i praktykowania gry na pianinie.
Pamiętaj, że nauka każdego instrumentu wymaga zaangażowania w regularne ćwiczenia. Więc jeśli jesteś gotowy do nauki, i zobowiązał się do praktykowania dużo, zacznijmy!

Kup pianino/znajdź sobie klawiaturę

Oczywistym pierwszym krokiem jest nabycie fortepianu dla siebie. Ustal budżet, poszukaj informacji o różnych typach pianin i poszukaj ofert w Internecie i w Twojej okolicy.

Kilka rzeczy do rozważenia:

W wielu sklepach muzycznych można wypożyczyć instrumenty klawiszowe. Jeśli chcesz wypożyczyć instrument, zanim będziesz pewien, że pianino/klawesyn jest dla Ciebie odpowiednie, to może to być dobre miejsce na początek.

Jeśli ktoś z Twoich przyjaciół lub rodziny jest związany ze światem muzycznym, skontaktuj się z nim. Być może znają kogoś, kto chciałby sprzedać stary instrument, który nie jest używany, za połowę ceny, jaką kosztowałby po wyjęciu z pudła.

Jeśli nie możesz znaleźć pianina, świetną alternatywą jest keyboard. Są niedrogie, nigdy nie przestają grać i mają wiele dźwięków i funkcji, które mogą wzbogacić Twoją muzykę. Nie wspominając o tym, że są o wiele łatwiejsze do przenoszenia i nie zajmują dużo miejsca. Keyboard edukacyjny to doskonałe narzędzie dla początkujących. Te specjalistyczne instrumenty podświetlają się w określonej kolejności, aby pomóc w szybszej nauce utworów. Zazwyczaj dołączone są do nich książki i filmy wideo, które pomagają w nauce zapisu nutowego. Zawsze można zacząć od keyboardu, a potem przejść na fortepian.

Klawiatury zazwyczaj kosztują mniej niż pianina. Ponadto keyboardy nigdy nie przestają grać i zajmują o wiele mniej miejsca niż pianino. Cena fortepianów akustycznych waha się od 2 000 do 10 000 USD lub więcej za wysokiej jakości fortepian koncertowy.

Zapoznaj się z instrumentem

Teraz, gdy masz już swoje pianino lub keyboard, poświęć trochę czasu na zapoznanie się z nim.

Aby wykonać to zadanie:

Posłuchaj swojego nowego pianina. Czy jest dobrze nastrojone? Możesz rozważyć zlecenie komuś nastrojenia go po raz pierwszy. Jeśli wybrałeś keyboard, możesz pominąć ten krok.

Zapoznaj się z klawiszami i ich nazwami. Jeśli do Twojego pianina dołączona była książka lub zdecydowałeś się na zakup pianina, klawisze powinny być w niej opisane. Jeśli nie, ten 5-minutowy przewodnik poprowadzi Cię przez łatwy sposób nauki gry na klawiszach.

Upewnij się, że rozumiesz, jak wygląda prawidłowa postawa ręki. Naprawdę posłuchaj każdego z nich i zauważ, czym różnią się od pozostałych. Ćwicz tak długo, aż będziesz w stanie je odróżnić. Chcesz wyrobić sobie dobre nawyki od samego początku!

Trenuj ramiona i dłonie w odpowiednim ułożeniu

Pierwszym krokiem do nauczenia się gry na pianinie jest upewnienie się, że Twoje ramiona i dłonie utrzymują pozycję prawej ręki. Jest to „pozycja C”, czyli naturalny kształt miseczki, który tworzą, gdy wiszą z boku. Będziesz także w stanie czytać wybrane nuty z klucza basowego i wiolinowego oraz grać proste akordy fortepianowe w lewej ręce.
Taką samą pozycję należy zachować, kładąc ręce i dłonie na klawiszach. W trakcie tej czynności upewnij się, że nadgarstek i przedramiona pozostają proste.

Graj wzory pięciopalcowe na całej klawiaturze i w wielu różnych tonacjach. Używaj dużo czarnych klawiszy! Najpierw bez nut, aby nauczyć się geografii klawiatury, a następnie z nutami, używając „nutek orientacyjnych”, aby odnaleźć drogę.

Ważne jest, aby przestrzegać właściwego ułożenia dłoni i palców, ponieważ pomaga to zapobiegać urazom związanym z powtarzającym się stresem. Rozumiemy też, że chciałbyś szybko nauczyć się grać na pianinie, ale znaj swoje ograniczenia i nie przesadzaj z ilością ćwiczeń.

Poznaj swoje nuty

Nauka gry na pianinie oznacza naukę nowego rodzaju języka – języka muzyki. Przypomina to naukę alfabetu, ale w tym przypadku są to nuty, które musisz zapamiętać. Dzięki stałym ćwiczeniom szybko je zapamiętasz.

Dobrym sposobem na rozpoczęcie nauki jest melodia Do-Re-Mi (tak, ta z filmu Dźwięki muzyki). Każda z nich reprezentuje jedną nutę na fortepianie, zaczynając od nuty C. Pomoże Ci to zrozumieć wysokość dźwięków, a jednocześnie nauczy Cię, które klawisze należy naciskać na fortepianie.

Do – nuta C
Re – nuta D
Mi – nuta E
Fa – nuta F
So – nuta G
La – nuta A
Ti – nuta B
Aby zlokalizować C, należy poszukać pary czarnych klawiszy (przypadkowych). Tuż po ich lewej stronie znajduje się C. Na fortepianie jest kilka C i zawsze są one oddalone od siebie o osiem nut (oktawę).

F jest kolejnym kluczem, którego rozmieszczenie na początku należy znać na pamięć. Jest to klawisz znajdujący się na lewo od tria czarnych klawiszy.

Zapamiętanie C i F od razu ułatwia zapamiętywanie położenia pozostałych nut.

Zapoznaj się z ostrymi i płaskimi tonami

Czarne klawisze grają albo srogi (#), albo płaski (b). Występują one w parach lub triach.
Kiedy widzisz znak # w utworze, oznacza to, że musisz zagrać w następnym wyższym kluczu. Z kolei b oznacza, że musisz zagrać w następnej niższej tonacji.

Aby zacząć, spójrz na środek fortepianu. Czy widzisz grupę jednej pary czarnych i grupę trzech? To właśnie tam znajdziesz środkową nutę C.

Jak wspomniano powyżej, wszystkie C pojawiają się na lewo od dwóch czarnych. F – na lewo od trzech czarnych. Zatem te, które znajdziesz na środku fortepianu, to środkowe C i środkowe F.

Gdy naciśniesz czarny klawisz tuż nad środkowym C i obok niego, usłyszysz Cis (C#) lub Dis (Db). Czarny klawisz obok tej nuty gra D# lub Eb. Czarny klawisz obok środkowej F gra F# lub Gb.

Czy widzisz już wzór? Pamiętaj, że czarne klawisze są zawsze albo ostre, albo płaskie, ale białe klawisze też mogą grać ostre lub płaskie.

Wyznacz cel praktyki

Zacznij od tego, jaki jest Twój cel końcowy. Chcesz się nauczyć grać na pianinie, ale co chcesz grać? Ile czasu chcesz, aby Ci to zajęło?

Na jakim materiale będziesz się koncentrować? Czy będzie to materiał z Internetu, czy z zakupionej książki?

Jakie klawisze lub skale chcesz umieć grać? Jaka jest Twoja ulubiona piosenka, którą wyobrażałeś sobie, że grasz, kiedy po raz pierwszy zacząłeś myśleć o nauce gry na pianinie?

Co będziesz umiał zagrać na pianinie w ciągu siedmiu dni? A może w ciągu 14 lub 30? Dopiero zaczynasz uczyć się gry na pianinie, więc prawdopodobnie nie potrzebujesz jeszcze celów wykraczających poza miesiąc. Skup się na pierwszych 30 dniach!

Jak długo będziesz ćwiczyć każdego dnia?

Zacznij ćwiczyć

Pierwsze trzy części prowadziły do najważniejszego kroku, którym jest pytanie: Czy naprawdę chcesz nauczyć się samemu grać na pianinie? Więc ćwicz, każdego dnia!

Kilka wskazówek dotyczących ćwiczeń:

Trzymaj się swojego celu. Jeśli potrzebujesz odpocząć od tych samych skal i akordów, spróbuj ćwiczeń na szybkość palców.

Ćwicz akordy i skale. Będą one stanowiły podstawę Twojej gry na fortepianie, więc pamiętaj, aby ćwiczyć je każdego dnia. Zacznij od akordów durowych i molowych!

Naucz się głównych klawiszy. Jest to ważne, jeżeli chcesz w przyszłości grać ze słuchu i rozpoznawać dźwięki, które wydobywasz. Łatwe piosenki, takie jak „Mary Had A Little Lamb”, doskonale się do tego nadają!

Gdy zaczniesz grać ze słuchu, zacznij też zauważać wzory. Wszystkie piosenki składają się z muzycznych wzorów. Pracując nad osiągnięciem ostatecznego celu, jakim jest granie piosenek na pianinie, będziesz chciał zacząć je rozpoznawać i uczyć się ich.

Internet może być Twoim przyjacielem, gdy będziesz gotowy do nauki piosenek. Wiele stron umożliwia pobranie niektórych nut za darmo!

Ćwicz palce

Teraz, gdy masz już opanowane podstawy, musisz je zastosować w praktyce, używając palców. W ten sposób można wyćwiczyć palce, aby od razu wiedziały, co mają robić, bez zbędnych problemów. Kiedy po raz pierwszy uczysz się grać na pianinie, palcowanie jest kluczowe. Musisz wiedzieć, gdzie masz układać palce, gdy zaczynasz grać na pianinie.
Dobrym miejscem do rozpoczęcia nauki jest pentascale. Pentaskale to każda skala, która ma pięć (penta) nut. Ponieważ wiesz już, gdzie jest środkowe C, możesz zacząć ćwiczenie palców od pentascale C-dur.

Na początek połóż kciuk na nucie środkowej C, wskazujący na D, środkowy na E, oczko na F, a mały na G. Te pięć nut składa się na pentascale.

Jest to jedna z najłatwiejszych technik ćwiczenia palcami, ponieważ ćwiczy wszystkie palce. Zacznij powoli, więc zastosuj metodę całych nut (licz cztery uderzenia przed naciśnięciem kolejnego klawisza). Następnie można przejść do półnut, a potem ćwierćnut.

Gdy poczujesz się bardziej komfortowo, możesz zacząć ćwiczyć po dwie nuty na raz. Oznacza to używanie dwóch palców, ponieważ naciskamy dwa klawisze jednocześnie. Jest to nieco bardziej skomplikowane, ale pomoże Ci przygotować się do bardziej zaawansowanych utworów.

Właściwe wyczucie czasu

Każda nuta ma swój licznik – czas, przez jaki należy ją trzymać wciśniętą. W arkuszach muzycznych można znaleźć trzy najczęściej używane liczenia, które obejmują

Całe nuty (z czterema uderzeniami)
Półnuty (dwa uderzenia)
Ćwierćnuty (jedno uderzenie)
Białe kółka widoczne na arkuszu nutowym to całe nuty. Kiedy je widzisz, oznacza to, że musisz utrzymać nutę przez cztery pełne uderzenia (jak w jeden i dwa i trzy).

Półnuty to również białe kółka z dołączonym do nich trzonem. Te nuty trzymasz przez dwa uderzenia (jeden i dwa).

Ćwierćnuty wyglądają podobnie jak półnuty, z tą różnicą, że mają zacienione kółka. Reprezentują one jedno uderzenie.

Graj z innymi ludźmi

Po pewnym czasie dobrze jest znaleźć innych ludzi, z którymi można ćwiczyć.

Zapytaj bardziej doświadczonego pianistę, czy nie chciałby się spotkać i poćwiczyć, albo czy ma jakieś materiały, które pomogły mu w nauce.

Kiedy już zaczniesz robić postępy, rób małe „występy” dla innych, nawet jeśli jest to Twoja rodzina. Będą oni w stanie powiedzieć Ci, co brzmi świetnie, a co wymaga jeszcze drobnych poprawek.

Na koniec rozważ możliwość wzięcia lekcji gry na pianinie u instruktora. Instruktor zapewni Ci praktyczną opiekę, odpowiedzialność za naukę gry na instrumencie i nauczy Cię, jak korygować tempo. Ponadto, jeśli nauczysz się sam podstaw, nauczyciel gry na pianinie pomoże Ci przyspieszyć proces grania prostych piosenek, których naprawdę chcesz się nauczyć!

Jeden dobry zestaw, że wielu dorosłych początkujących używane jest Alfred Self-Teaching Adult Piano Beginner’s Kit. Chociaż możesz chcieć nauczyć się grać tylko bieżącą muzykę popularną, nauczyciel gry na pianinie może wprowadzić Cię do innych gatunków, takich jak muzyka klasyczna lub muzyka jazzowa.

Podsumowanie

Prawdę mówiąc, gra na pianinie wymaga tylko dwóch rzeczy: posiadania instrumentu łatwo dostępnego dla Ciebie i poświęcenia się praktyce.

Jak nauczyć się grać na pianinie można podsumować w następujący sposób:

Zacznij od ustalenia budżetu i znajdź instrument, który jest dla Ciebie odpowiedni. Następnie zapoznaj się z nowym instrumentem.

Po przeczytaniu i obejrzeniu samouczków na temat skal, akordów i postawy palców, zdecyduj, czego chcesz się nauczyć i jak szybko. Wyznacz cel swojej gry na pianinie!

Na koniec zacznij ćwiczyć – jeśli możesz, to codziennie. Aby przyspieszyć naukę, postaw sobie za cel, że po kilku tygodniach będziesz grać z ludźmi. Nawet jeśli będzie to rodzina, da Ci to informację zwrotną o tym, czego się nauczyłeś i zmotywuje Cię do dalszej pracy.

Istnieją również kursy gry na pianinie i zasoby google w postaci filmów na youtube i kursów online, które mogą pomóc w nauce gry na pianinie.

Dodaj komentarz