Kategorie:

Nauka japońskiego: jak zacząć naukę języka japońskiego

Jak trudno jest nauczyć się japońskiego ? Wielu uczących się języka uważa, że ​​nauka japońskiego jest znacznie trudniejsza niż nauka jakiegokolwiek innego języka. W rzeczywistości każda podróż do nauki języka wymaga z Twojej strony dużego wysiłku i ciężkiej pracy. Nie oznacza to jednak, że musisz zrezygnować z doskonalenia swoich umiejętności, ponieważ nauka nowego języka otwiera możliwości rozwoju osobistego i zawodowego. A nauka japońskiego nie jest wyjątkiem.

W tym artykule przedstawimy Ci kilka pomocnych narzędzi i zasobów, które z pewnością pomogą Ci w nauce japońskiego w zabawny i skuteczny sposób. Wystarczy wykonać te proste kroki, a na pewno osiągniesz swój cel, jakim jest płynność po japońsku.

Aby zrobić szybkie postępy w nauce języka japońskiego, zacznij koncentrować się na podstawowych filarach nauki języka. Obejmują one naukę podstaw, ustalenie regularnej rutyny nauki i (część zabawna) zanurzenie się w kulturze.

Zapoznaj się z naszymi 11 prostymi sposobami, w jaki możesz omówić te podstawy i rozpocznij swoją podróż do nauki japońskiego.

1. Naucz się japońskiego alfabetu

Najlepszym sposobem na naukę japońskiego jest rozpoczęcie od podstaw: nauka alfabetu . Istnieją 3 podstawowe systemy pisania, których musisz się nauczyć, aby móc czytać po japońsku: Hiragana, Katakana i Kanji.

Hiragana

Umiejętność czytania hiragany jest kluczowa dla wszystkich początkujących. Hiragana jest używana głównie dla rodzimych słów japońskich i składa się z 46 znaków lub 51 znaków fonetycznych. To klucz do zrozumienia, jak i dlaczego japońskie słowa brzmią tak, jak brzmią. Ponieważ większość postaci ma tylko jedną wymowę, Hiragana jest dość łatwa do nauczenia. Bez wątpienia, kiedy nauczysz się hiragany, stworzysz solidną podstawę potrzebną do rodzimego brzmienia akcentu.

katakana

W porównaniu z Hiraganą, Katakana jest używana dla niejapońskich lub zapożyczonych słów: słowa zapożyczonego z języka obcego. Należą do nich terminy techniczne i naukowe, a także nazwy niektórych roślin i zwierząt. Katakana może sprawić Ci więcej kłopotów niż Hiragana, ponieważ nie będzie używana tak często, szczególnie na samym początku Twojej przygody z nauką języka. Wraz ze wzrostem poziomu Katakana będzie pojawiać się coraz częściej. Jednak dla początkującego wystarczy umiejętność czytania Katakany.

Kanji

Wielu uczniów wierzy, że nauka Kanji jest najtrudniejszą częścią procesu. Z drugiej strony jest to jeden z najważniejszych aspektów nauki japońskiego. Znajomość bardzo podstawowego języka Kanji pozwoli Ci rozumieć, mówić i pisać prosty japoński. Kanji składa się z tysięcy chińskich symboli, które reprezentują całe słowa, idee lub frazy.

Kanji wiąże się z wieloma zawiłościami, ponieważ angielskie znaczenia nie zawsze mogą być bezpośrednio przetłumaczone ze słów japońskich. Dlatego może istnieć wiele poprawnych angielskich znaczeń pojedynczego słowa Kanji. Nigdy nie mówiliśmy, że nauka japońskiego będzie łatwa, ale nauka Kanji da ci mnóstwo sposobów na wyrażenie siebie.

2. Ćwicz gramatykę

Jak uczysz się gramatyki japońskiej? Jeśli chcesz ją perfekcyjnie opanować, musisz zapomnieć o wszystkim, co wiesz o gramatyce polskiej, ponieważ różnią się one dramatycznie. W przeciwieństwie do wielu języków romańskich, japoński ma tylko dwa czasy: przeszły i nie-przeszły (teraźniejszość i przyszłość). Istnieją jednak dwie formy: grzeczna i prosta. Ten ostatni służy do swobodnej mowy.

3. Naucz się kilku kluczowych fraz

Jak szybko nauczyć się japońskiego? Zacznij od listy najpopularniejszych słów i wyrażeń. Znajomość podstawowych zwrotów, takich jak „Cześć”, „Jak się masz?” i „Miło cię poznać”, pozwala zacząć mówić po japońsku i szybko dołączać do rozmów z native speakerami. 

4. Skonfiguruj harmonogram

Jak długo trwa nauka japońskiego? To prawdopodobnie jedno z najpopularniejszych pytań dotyczących tego języka. Prawda jest taka, że ​​zależy to od wysiłków, jakie podejmiesz, aby podnieść swój poziom japońskiego.

Prawda jest taka, że ​​aby zobaczyć szybkie postępy, musisz zacząć ćwiczyć każdego dnia! Istnieją setki przydatnych aplikacji i strategii uczenia się, które pomogą Ci zaplanować codzienne lekcje i znaleźć odpowiednie dla nich tempo nauki. Gotowy do rozpoczęcia procesu nauki z lekcjami godzinowymi? Idź po to! Czy możesz spędzić tylko 15 minut dziennie na nauce japońskiego? Nie ma problemu! Po prostu wykorzystaj ten czas.

5. Zacznij korzystać z aplikacji

Aplikacje do nauki języka przydadzą się, gdy zaczniesz uczyć się japońskiego. Istnieją bardzo proste aplikacje dla początkujących, aby rozpocząć naukę podstawowych zwrotów i słownictwa japońskiego. Aplikacje takie umożliwiają naukę w dowolnym miejscu i czasie.

6. Zwróć uwagę na fiszki

Fiszki są idealne dla osób uczących się języka. To karta z informacjami, o których musisz pamiętać. Aby zapamiętać określone słowo w języku japońskim, możesz użyć fiszki z tym słowem. Gdy odwrócisz kartę, zobaczysz tłumaczenie na swój język ojczysty.

Jeśli nigdy nie próbowałeś fiszek, powinieneś uczynić je częścią swojej podróży edukacyjnej. Za pomocą fiszek możesz:

  • oznaczaj przedmioty w domu ich japońskimi imionami, aby codziennie je widzieć;
  • regularnie powtarzaj nowe słowa i sprawdzaj się;
  • poproś znajomego, aby sprawdził Cię, aby sprawdzić, czy poprawnie pamiętasz słowa.

Najlepsze w fiszkach jest to, że możesz je kupić online, a nawet samemu je wykonać. Niezależnie od tego, czy doskonalisz umiejętności w hiraganie, katakanie czy kanji, fiszki mogą być świetnym sposobem na wzbogacenie słownictwa we wszystkich trzech systemach.

7. Czatuj online z native speakerami lub innymi uczniami

Najlepszym sposobem, aby nauczyć się mówić po japońsku i wzmocnić to, czego już się nauczyłeś, jest regularne ćwiczenie z innymi. Nawet jeśli nie masz rodowitego japońskiego przyjaciela, masz obecnie różne możliwości wykorzystania swojej wiedzy w praktyce.

Możesz na przykład zdecydować się na czaty wideo 1 na 1, aby znaleźć partnera językowego, który mówi po japońsku. Używając smartfona lub komputera, będziesz mógł rozmawiać lub pisać online do native speakerów lub uczniów z całego świata. 

8. Przeczytaj mangę

Czas zacząć zanurzać się w japońskiej kulturze! Oprócz japońskich książek i gazet naucz się czytać po japońsku z mangą . Manga to kluczowa część japońskiej kultury o długiej historii. Dziś jest sercem japońskiej popkultury i jest również szeroko znany poza granicami kraju.

Manga to sztuka w formie komiksów lub powieści graficznych i może być szczególnie pomocna dla osób uczących się języka. Te komiksy są pełne wskazówek kontekstowych, dzięki czemu możesz łatwo zrozumieć znaczenie pisanych słów. 

9. Oglądaj anime

Jeśli chcesz się bawić podczas nauki, spróbuj nauczyć się japońskiego z anime!. Anime to unikalny styl japońskiej animacji, a anime przez dziesięciolecia było produkowane wyłącznie przez Japonię. Dziś stał się międzynarodowym fenomenem, przyciągającym miliony fanów.

Spędzanie wolnego czasu na oglądaniu anime pomoże ci nauczyć się wielu nowych słów, w tym slangu, i poprawi twoje umiejętności słuchania.

10. Słuchaj podcastów

Jeśli chcesz nauczyć się japońskiego, podcasty to doskonały sposób, aby dodać trochę dodatkowej praktyki słuchania do codziennej rutyny i dowiedzieć się więcej o japońskiej kulturze.

11. Nie bój się popełniać błędów

Kiedy zaczynasz ćwiczyć japoński, zawsze popełniasz błędy. Ale jeśli nie postawisz źle, nie urośniesz! Popełnianie błędów i otrzymywanie informacji zwrotnych od innych to najskuteczniejszy sposób nauki języka. Pamiętaj jednak, że rodzimi użytkownicy języka japońskiego mogą nie chcieć cię poprawiać z szacunku, więc wyraźnie zaznacz, że docenisz pewne wskazówki.

Dodaj komentarz